Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 9 april 2015
FICKUR, 81 mm, Boett nr. 559704, silver, ankargång, skadad urtavla, visare saknas, defekt, släktvapen, bucklor, ca 1900.
FICKUR, 49 mm, Boett nr. 26227, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1900, fickurskedja i metall.
OMEGA, damur, 14,5 x 17,5 mm, Cal 481, Serie nr. 15467927, Ref nr. 3962, Boett nr. 3962-6, doublé (80 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, går ej, ca 1956, metallänk ej original.
OMEGA, fickur, 49 mm, Cal 40.6 L., Serie nr. 6537761, Boett nr. 7408199, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1927.
FICKUR, 48 mm, Boett nr. 1149, silver, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, glas löst. skadad boett, ca 1860.
Klockor Illinois Watch Co.
ILLINOIS WATCH CO., fickur, 61 mm, Cal America (7 stenar, 18 size) , Serie nr. 440465, Boett nr. 18053, silver (coin), ankargång, skadad urtavla, defekt, monogram, bucklor, ca 1882, läderpåse.
Klockor Chopard
L.U.C. fickur, 50 mm, Boett nr. 30441, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1940.
INVAR, "Aug. Malmqvist, Kaflinge", fickur, 52 mm, Serie nr. 289941, Boett nr. 263149, silver, ankargång, skadad urtavla, monogram, ca 1920.
LONGINES, fickur, 50,5 mm, Boett nr. 883448, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1895.
HANS HAASE, Hannover, fickur, 54,5 mm, vitmetall, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, visare saknas, defekt, mynträffling, ca 1800
FICKUR, "Première Qualité", fickur, 48,5 mm, Serie nr. 88901, Boett nr. 87401, silver, ankargång, skadad urtavla, motiv, bucklor, ca 1910.
FICKUR, "John Ward", 65 mm, vitmetall, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, skadad boett, bucklor, ca 1800.
EARDLY NORTON, London, fickur, 59,5 mm, Serie nr. 4720, silver (925), spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, gls löst, ca 1800. Boetten har svenska stämplar "GÖA, L, (tre kronor) S, E10", boetten tillverkad 1979.
FICKUR, 52 mm, kronograf (60 sek / 30 min), Serie nr. 1174585, Boett nr. 17458, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, skadad boett, bucklor, ca 1920.
LOUIS GRISEL, fickur, 51 mm, Serie nr. 255611, Boett nr. 255605, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1940, läderpåse.