Avslutad | Klockor – Lördag 11 april 2015
Klockor Movado
MOVADO, Vizio, Serie nr. 3406692, Boett nr. 83.C2.878, herrur, 35 mm, stål, quartz, safirglas, pärlemorurtavla med diamanter (10 st. 8/8), skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. R30G-1, ca 2001.
Klockor Gucci
GUCCI, herrur, 38,5 x 28 mm, Ref nr. 100M, Boett nr. 10010989, stål, quartz, safirglas, datum, gummiband, originalspänne, ca 2005.
Klockor Chopard
L.U. CHOPARD, Genève, Cal FEF 6640, Boett nr. 73701, damur, 12,3 mm, 18K vitguld, manuell, plexiglas, integrerad originallänk, 158-163 mm, totalvikt 35,3 gram, ca 1970, box.
Klockor Chopard
CHOPARD, Happy Sport, Ref nr. 28/8267-23, Serie nr. 414910, Boett nr. 8267, herrur, 38,5 mm, stål/vitguld, quartz, safirglas, datum, "Happy diamonds" (7 st. ca TW/VVS, ca 0,24 ctv), 7 st. cabuchonslipade safirer, briljantkrans (42 st. ca TW/VVS, ca 2,70 ctv), originallänk, viklås, ca 1997, box.
FICKUR, 45,5 mm, Cal DS C, Boett nr. 160317, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, ca 1900, fickurskedja i gulmetall.
MORMORSUR, 34,5 mm, Boett nr. 152660, 14K guld, cylindergång, skadad urtavla, ca 1890.
OMEGA, Seamaster, Cal 562, Serie nr. 18839444, Ref nr. KO 14701, Boett nr. 14701 61 SC, herrur, 33,5 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1961.
OMEGA, Geneve, Cal 620, Serie nr. 33871298, Ref nr. BD 511.0122, Boett nr. 511.0122, damur, 19,5 mm, 14K guld, manuell, safirglas, skadad urtavla, monogram, läderband, originalspänne i doublé, ca 1971, box.
FICKUR, 50 mm, savonett, Ref nr. 47827, Boett nr. 687918, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1930.
Klockor Tudor
TUDOR, Grandtour, Fly-back, Cal ETA 2892A2, Serie nr. J326440, Ref nr. 20550N, Boett nr. 8270, kronograf (flyback), herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 95730/676, ca 2014.
Klockor Tudor
TUDOR, Heritage Advisor, Cal ETA 2892A2, Verk nr. 16797 A, Serie nr. J470017, Ref nr. 79620T, Boett nr. 8320, herrur, 42 mm, stål/titan, automatisk, safirglas, datum, alarm, gångreservindikator, originallänk, viklås, Ref nr. 95740-RS, ca 2014.
Klockor Tudor
TUDOR, Grantour, Cal ETA 2824-2, Serie nr. J887063, Ref nr. 20500N, Boett nr. 8270, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, läderband, viklås, cert, maj 2014, box, ytterkartong.
Klockor Tudor
TUDOR, Heritage Advisor, Cal ETA 2892A2, Verk nr. 16422 A, Serie nr. J470131, Ref nr. 79620T, Boett nr. 8320, herrur, 42 mm, stål/titan, automatisk, safirglas, datum, alarm (reservtidsindikator), originallänk (stål), viklås, Ref nr. 95740-CX04, cert, mars 2014, box, ytterkartong
Klockor Tudor
TUDOR, Heritage Advisor, Cal ETA 2892A2, Serie nr. J821939, Ref nr. 79620TN, Boett nr. 8320, herrur, 42 mm, stål/titan, automatisk, safirglas, datum, alarm (reservtidsindikator), läderband, viklås, ca 2014, box, ytterkartong.
FICKUR, 51,5 mm, savonett, Serie nr. 601241, Boett nr. 681219, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1920.
Klockor Waltham
AMERICAN WALTHAM W. Co. fickur, savonett, Cal Appelton Tracy & Co (15 stenar, 18 size), Serie nr. 4366500, Boett nr. 176627, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, innerlock i 14K guld, gravyr, bucklor, ca 1890.
ALEX HÜNING, fickur, 50 mm, Boett nr. 50747, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1915.
IWC, fickur, 51,5 mm, Cal 57, Serie nr. 330213, Boett nr. 352643/4, silver, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, urverk ej signerat, skadad boett, ca 1905.
OMEGA, fickur, 51 mm, Cal 19LC, Serie nr. 5606192, Boett nr. 5912175, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1918.