Avslutad | Moderna – Lördag 9 maj 2015
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljanter ca 0,30 ctv, ca W-TCr/SI, huggies, vikt 2,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,40 ctv, 30 briljanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/SI, stift, vikt 1,6 g.
ALLIANSRING, 18K rodinerat guld, 6 prinsesslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W(H)/VS, stl 16 mm, vikt 5,2 g, rodinering med slitage
GEORG JENSEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,04 ctv, ca TW/VS, 1513A, modell Magic, stl 18 eller 57, vikt 6,8 g, originaletui.
RING, 18K vitguld, 15 briljanter ca 0,32 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 5,7 g, gravyr, rodinering har släppt aningen på ringskenan.
BULGARI, 18K guld, "Sapphire Flower Ring", rosa safirer, 38 diamanter ca 0,55 ctv, ca TW/VVS, stl 16,75+ mm, vikt 6,8 g, stämplad Bulgari, 2927 och italiensk stämpel.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, kors 3,4 x 2,0 cm med 63 briljanter ca 1,26 ctv, ca Cr(J)/P1, stämplad Tufenkjian, kedja ankarlänk längd 50 cm, vikt 7,7 g totalt.
PANTERRING, 14K rodierat guld, ca 300 briljanter ca 4,50 ctv, ca Cr-TCa/SI-P, inneslutningar når ytan, 2 navetteslipade smaragdögon, stl 17 mm, vikt 17,8 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanater ca 0,63 ctv, ca TW/VS, längd ca 17 cm, vikt 22,3 g, en klo saknas
BVLGARI, hänge, Bvlgari Bvlgari, 18K vitguld, tygband, kvitto och originaletui.
ENGELBERT, ring, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca W/SI, 30 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 5,5 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,12 ctv samt 4 briljanter samt 2 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,9 g.
RING, 18K vitguld, 20 prinsesslipade diamanter ca 1,02 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,4 g
RING, 18K vitguld, rosa turmalin, Ruby Tuesday, tainted love, stl 17,5 mm, vikt 6,1 g, gravyr, Herr och Fru Lohse, Stockholm, originaletui.