Avslutad | Moderna – Lördag 9 maj 2015
OLE LYNGGAARD, collier, odlade sötvattenspärlor, labradoriter, ametister, akvamariner, dobbar, längd ca 45 cm,
GEORG JENSEN, brosch, förgyllt sterling silver, vit emalj, längd ca 4 cm, vikt 17,3 g, ask.
LAPPONIA, collier, 18K guld, 4 odlade pärlor ca 3 mm, Finland 1999, gravyr, längd 43 cm, vikt 11,1 g.
ARMRING, Stigbert för Engelbert, 18K guld, bergkristall, skador på stenarna, Stockholm 1948, vikt 11,8 g, armringen är skev.
ALTON, collier, sterling silver, rund fasetterad bergkristall, stel, Falköping 1975, ca 12,5 x 13 cm, vikt 39,3 g
PÄRLRING, 18K vitguld, odlade pärla, CJ Häggström Visby 1970, stl 17,5 mm+, vikt 5,6 g.
CLAES GIERTTA, collier, silver, stavlänk, Stockholm 1968, längd 72 cm, höjd 5,5 cm, vikt 37,1 g.
LAPPONIA, kedja med hänge, sterlingsilver, kedjans längd 64 cm, vikt 17,8 g, Finland 1989.
GEORG JENSEN, hänge/kedja, sterlingsilver,hänge märkt Georg Jensen 1996, längd hänge ca 3 cm, längd kedja ca 44 cm, vikt 10,4 g
GEORG JENSEN, hänge/kedja, sterlingsilver,hänge märkt Georg Jensen 1998, längd hänge ca 3 cm, längd kedja ca 44 cm, vikt 12,4 g
GEORG JENSEN, armband, 425B, 18K förgyllt silver samt sterlingsilver, design Lene Munthe, längd ca 17 cm, vikt ca 24,9 g
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,51 ctv, ca TW/VS, Gunnar Fahlström, Stockholm 2010, stl 16,75 mm, vikt 6,6 g, gravyr
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, 14K guld/vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,06 ctv, ca TW/VS, ca 10 mm, vikt 3,2 g
OLE LYNGGAARD, hänge, oxiderat sterling silver, liten pingvin, My Friend collection, vikt 6,3 g.