Avslutad | Moderna – Lördag 9 maj 2015
BVLGARI, ring, Cabochon, 18K vitguld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,25 mm, size 54, vikt 10,4 g, orginaletui, ytterkartong.
TAPIO WIRKKALA, vinbägare, silver, hamrad yta, signerad, Finland 1977, höjd 7,5 cm, vikt 185,2 g.
ORDFÖRANDEKLUBBA, silver, trä, design Eric Löfman, Markströms Uppsala 1983, längd 23 cm.
Visa varaSmycken Ring
ENGELBERT, ring, 18K guld/vitguld, ovalslipad safir, 12 briljantslipade diamanter 0,23 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1998, stl 17,5 mm, vikt 9,6 g.
RING, 18K guld, 26 rörelsemekanism, briljantslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca TW(G)/VS, stämplad N. Teufel, stl 18 mm, vikt 13,3 g.
DIAMANT, 0,46 ct, navetteslipad, Wesselton(H)/SI1, litet nagg (Natural) på rondisten.
OLE LYNGGAARD, 3 collier, agat, dobbar i vitmetall, märkta Ole Lynggaard Copenhagen, längd ca 43 cm styck
COLLIER, sterlingsilver, avtag- bart hänge med bergkristall, extra hänge med kläppar, vikt 148 g .
STELT ARMBAND, silver, rutilkvarts, bredd 3,6 cm, diameter 5,5 x 4,3 cm, stenen sitter något löst.
STRÖMDAHL, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW(G)/VS, Stockholm 2003, stl 15,5 mm, vikt 10,9 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW(G)/VS, Hellströms, Stockholm 2009, stl 15,5 mm, vikt 6,2 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, 45 briljantslipade diamanter ca 1,14 ctv, ca TW/VVS, stl 16,75 mm, vikt 16 g
RING, 18K guld, peridot ca 4,15 ct, 2 briljanter ca 0,06 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 8,6 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,58 ct, ca TW/VVS, 8 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv ca W/VS, K.Torndals Juvelerare, Stockholm 1986, stl 17,75 mm, vikt 3,9 g