Avslutad | Moderna – Lördag 9 maj 2015
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld, briljant ca 0,10 ct, ca TW/VS, stjärna, matterad, längd ca 3,5 cm, vikt 13,5 g, etui medföljer (ej orginal, defekt), medföljandecollier i immitationspärlor ca 12,12-12,18 mm, dobbar i vitmetall för Ole Lynggaard lås, längd ca 42 cm, en dobb något skadad, repor
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, bl.a. grön kvarts, dobbar i vitmetall för Ole Lynggaard lås, längd ca 145 cm
HÄNGE/KEDJA, 14/18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,55 ct, ca W/VS, kedja i 14K längd ca 50 cm, vikt 6,5 g
LAPPONIA, ring, Wings, 18K guld, delvis arbetad yta, briljantslipad diamant 0,03 ct, stl 16,75 mm, vikt 6,2 g, påse.
BORGILA, supkoppar 8 st, sterlingsilver, Stockholm 1948-1953, höjd 4,5 cm, vikt 378,4 g.
DIAMANT, briljantslipad, 0,51 ct, ca TW(G)/VS2, graderad av Rolf Krieger, förseglad.
DIAMANT, briljantslipad, 0,32 ct, ca TW(G)/VVS, graderad av Rolf Krieger, förseglad.
STELT COLLIER med hänge, silver, rosenkvarts, Ove Bohlin, Stockholm 1965, diameter 12,3 cm, vikt 52 g.
ARMRING, sterlingsilver, förgyllning, Peter Norrman Stockholm 1966, diamater 6,6 x 5,8 cm, vikt 14,7 g.
PETRA SCHOU, pin, Hjärtblad, oxiderat sterlingsilver, Stockholm 2009, 2,2 x 1,9 cm, vikt 4,7 g.
PETRA SCHOU, pin, Månhatt, oxiderat sterlingsilver, Stockholm 2009, höjd 2 cm, bredd 3,9 cm, vikt 12,4 g.
PETRA SCHOU, pin, Månhatt, sterlingsilver, Stockholm 2009, höjd 1,9 cm, bredd 2,4 cm, vikt 7,1 g.
POMELLATO, örhängen, Capri, 18K roséguld, bergkristall och kryopras, Italien, krokar med stopp, längd 5,3 cm, vikt 9 g.
RING, 18K guld/vitguld, 7 doserade briljanter ca 0,28 ctv, ca W/VS (svagt slitna fasettkanter), Guldsmedjan HB i Sunne år 1999, stl 18,25 mm, vikt 7,7 g.
RING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,40 ctv, 12 briljanter ca 0,12 ctv, ca TW-W/VS, Vasastans Guldsmedja 2006, stl 16,75 mm, vikt 6,0 g.