Avslutad | Moderna – Lördag 9 maj 2015
WIWEN NILSSON, brosch, nr 14, sterlingsilver, körsbärskvist, signerad, Lund 1967, 4,3 x 3,7 cm, vikt 9,8 g.(d)
WIWEN NILSSON, brosch, sterlingsilver, 5 bergkristaller, signerad, Lund 1945, längd 5,5 cm, vikt 10,2 g, små nagg. (d)
ENSTENSRING, 18K rodierat guld, briljant ca 0,43 ct, ca TW(F)/VVS2, stl 16,25+ mm, vikt 5 g, gravyr.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 4 prinsesslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W(H)/VS, tvinnad kedja, längd 42 cm, vikt 2,5 g.
MINDRE SKED, Georg Jensen, sterlingsilver, importstämplar. Malmö, längd 10 cm, vikt 22,4 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 15,75 mm, vikt 3,6 g.
LANTZ, collier, 18K vitguld, 3 mediumslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TCr(I)/VS-P1, längd ca 46 cm, vikt 30,7 g, Stockholm 1994, etui. (d)
TRESTENSRING, 18K guld, 3 briljanter ca 1,34 ctv, ca TW/VS1, stl 17,75 mm, vikt 8,0 g.
ISAAC COHEN, armring, silver, turkos sten, Stockholm 1969, ca 6,5 x 6 g, vikt ca 13,4 g
RING, 18K guld, Welo opal (Etiopien) ca 3,20 ct, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 8,7 g.
HÄNGE/KORS, 18K guld, 2,6 x 1,7 mm, 38 prinsesslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TW/VVS-VS, vikt 5,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 hjärtslipade diamanter ca 0,67 ctv, ca Crystal-TCr/SI, vikt ca 1,4 g
ALLIANSRING, 18K rodinerat guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS, stl 15,75 mm, vikt 3,3 g, i behov av att rodineras om.
RING, 18K vitguld, 50 briljanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/VS, 3 stenar med brun ton, stl 18 mm, vikt 7,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljanter ca 0,38 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,2 g.
TESERVIS, silver, tekanna med höjd ca 11 cm och diameter ca 9 cm, trähandtag, sockerskål med höjd 3,3 cm och diameter 8 cm, gräddkanna med höjd ca 3,3 cm och diameter 7 cm, K. Anderson, Stockholm 1933, invändigt förgyllda (förgyllning delvis bortskavd, buckla på kannan), silvervikt ca 344 g.