Avslutad | Moderna – Lördag 14 mars 2015
ENSTENSRING, 18k vitguld, briljantslipad diamant ca 0,65 ctv, ca Top Wesselton (F-G)/SI1, Claes-Erik Giertta, Stockholm 1998, stl 15,25 mm, vikt 9,4 g.
POMELLATO, örhängen, Capri, 18K vitguld, kudslipad fasetterad turkos, 14 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, Italien, längd ca 1,8 cm, vikt 6,7 g
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 59 prinsesslipade diamanter ca 7,21 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, längd 19 cm, vikt 20,4 g.
RING, 18K vitguld/guld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, Ateljé Lars Torvaldsson Stockholm 2014, stl 18 mm, vikt 7,2 g.
GAUDY, armring, sterlingsilver, hamrad yta, öppningsbar, signerad, Stockholm 1982 5x7 cm, vikt 28,3 g.
BJÖRN WECKSTRÖM, brosch, 18K guld, rutilkvarts, 3,4 x 3,8 cm, vikt 15,3 cm, nagg på stenen(d).
DIAMANT, briljantslipad, 1,13 ct, TW(G)/VS1, IGI cert F1067392, bruten försegling.
DIAMANT, briljantslipad, 1,17 ct, W(H)/VS2, IGI cert F1067388, bruten försegling.
MATSILVER, 48 delar, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar med stålblad, 12 bordsskedar, 12 kaffeskedar, sterling silver, Markströms i Uppsala, totalvikt ca 2300 g, 4 etuier.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 50 briljanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, inga snurrebussar, vikt 2,5 g.
LAPPONIA, ring, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,08 ctv, Björn Weckström, Finland 1980, stl 19,5 mm, vikt 2,7 g.
LAPPONIA, ring, Diamond Leaf, 18K guld, 2 åttkantslipade diamanter 0,04 enligt gravering stl 19,5 mm, vikt 3,2g, skena omarbetad, delvis bortagen stämpel.
RING, 14K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/SI, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 5,4 g