701 - 720 av 1 453
1...353637...73 Gå till

Avslutad | Pant – Tisdag 10 mars 2015

Klubbad för

Skulptur, Döderhultarn, Axel Robert Petersson (1868-1925), höjd 26,8cm

Olja på duk, Severin Nilsson (1846-1918), 38x46cm, krackelerad, signerad

Olja på duk, Axel Lind (1907-2011), 39x62,5cm, signerad, i ram

Färglitografi, Ardy Strüwer (1939-), 67/300, 27x37cm, i ram och glas

1 700 kr

Utrop: 425 kr

Färglitografi Leif Ericson 54/90, 42x30cm, i skadad ram och glas

300 kr

Utrop: 375 kr

Konst Tryck

Gravyrer 2st J.F Martin (1755-1816), 29x37cm, nr.24, 25, i ramar och glas

Konst Tryck

Etsningar 2st Ernst Hällgren (1889-1944), 31x37cm, 39,5x32cm, 9/75, 34/100, båda signerade 1919, i ramar och glas

Konst Tryck

Pennor 3st Montblanc Meisterstück, reservoar, 4810, svart resin, förgyllda detaljer, stift i 14K, korkarna graverade

Konst Tryck

Penna Montblanc Meisterstück, kulspets, svart resin, förgyllda detaljer, graverad kork

Konst Tryck

Penna Montblanc, reservoar, äldre modell, stift 14K, svart resin, repig, sliten

Konst Tryck

Penna Montblanc, kulspets, repig, graverad

Konst Tryck

Penna Cross, blyerts, graverad, bucklor, repig

Färglitografi, Rolf Wikström 92/190, 52,5x42,5cm, i ram och glas, glidit snett

300 kr

Utrop: 375 kr

Grafik Mausel Eksell-Strindberg (1954-), 181/200, 63x90cm, stockholms motiv atlasområdet, i ram och glas

375 kr

Utrop: 300 kr

Grafiskt blad signerat Irving Carlson efter målning av John Carlson, motiv Olle Olssonhuset, nr.41/150, 34x40cm, i ram och glas

500 kr

Utrop: 250 kr

Figuriner 2st Lisa Larson, "Adam och Eva", höjd 11cm,

650 kr

Utrop: 425 kr

Örhänge 8K 0,5g, skadat med sten

50 kr

Utrop: 75 kr

Hänge 14K 0,5g med bokstav

75 kr

Utrop: 100 kr

Bönematta 94x61cm

125 kr

Utrop: 125 kr

Parti silver 830, 34,8g, graverat

200 kr

Utrop: 100 kr