Avslutad | Pant – Tisdag 10 mars 2015
Skulptur, Döderhultarn, Axel Robert Petersson (1868-1925), höjd 26,8cm
Visa varaKonst Måleri
Olja på duk, Severin Nilsson (1846-1918), 38x46cm, krackelerad, signerad
Visa varaKonst Tryck
Gravyrer 2st J.F Martin (1755-1816), 29x37cm, nr.24, 25, i ramar och glas
Visa varaKonst Tryck
Etsningar 2st Ernst Hällgren (1889-1944), 31x37cm, 39,5x32cm, 9/75, 34/100, båda signerade 1919, i ramar och glas
Visa varaKonst Tryck
Pennor 3st Montblanc Meisterstück, reservoar, 4810, svart resin, förgyllda detaljer, stift i 14K, korkarna graverade
Visa varaKonst Tryck
Penna Montblanc Meisterstück, kulspets, svart resin, förgyllda detaljer, graverad kork
Visa varaKonst Tryck
Penna Montblanc, reservoar, äldre modell, stift 14K, svart resin, repig, sliten
Visa varaKonst Måleri
Grafik Mausel Eksell-Strindberg (1954-), 181/200, 63x90cm, stockholms motiv atlasområdet, i ram och glas
Grafiskt blad signerat Irving Carlson efter målning av John Carlson, motiv Olle Olssonhuset, nr.41/150, 34x40cm, i ram och glas