Avslutad | Klockor – Lördag 7 mars 2015
OMEGA, Speedmaster, Speedsonic (f 300 Hz), "Tachymetre", Chronometer, Cal 1255, Ref nr. ST 188.0002, Boett nr. 188.0002, kronograf, herrur, 43 mm, stål, stämgaffel, plexiglas, dag, datum, skadad urtavla, defekt, OBS: plattan med serienummer saknas, originallänk, viklås, Ref nr. 1162/172, ca 1974.
JAEGER-LE COULTRE, herrur, 33,5 mm, Cal P480/C, Serie nr. 687686, Boett nr. 525916, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1949.
OMEGA, Seamaster, 120 m, Cal 1538, Serie nr. 56256796, PIC nr. 2511.81.00, Ref nr. ST 396.1501, Boett nr. 196.1501, herrur, 36 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 1501/823, ca 1998.
must de CARTIER, Tank, Cal 66, Boett nr. 366001 / 57408, damur, 20,5 x 20 (28) mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, skadad urtavla, skadad boett, läderband, originalspänne, ca 1986.
Klockor Franck Muller
FRANCK MULLER, Geneve, Conquistador, Cal 2800 SC (ETA 2892A2. VBV8ZCZ F), Serie nr. 2354, Ref nr. 8005 SC, herrur, 35 x 40,5 (49) mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, ca 2003.
OMEGA, herrur, 26 x 26 (34,5) mm, Cal 671, Serie nr. 21801364, Ref nr. ST 161.014, Boett nr. 161.014, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1964.
DAMUR, 14 x 24 mm, 18K vitguld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, syntetisk korund och diamanter (4 st. 8/8, ca 0,08 ctv), gravyr, läderband, ca 1935.
OMEGA, Genève, Cal 620, Serie nr. 20249108, Ref nr. BA 111.006, Boett nr. 111006, herrur, 27 x 27 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1963.
TISSOT, Seastar, herrur, 33,5 mm, 18K guld, quartz, plexiglas, datum, skadad urtavla, gravyr (För nit och redlighet i rikets tjänst), läderband, originalspänne i gulmetall, ca 1995, box.
LONGINES, La Grande Classique, Cal 420, Ref nr. L4.741.0.11.2, Boett nr. 31216186, herrur, 33 mm, stål, quartz, safirglas, briljantkrans (64 st. TW/VVS, ca 0,537 ctv), originallänk, viklås, Ref nr. L600075212, cert, december 2009, box, ytterkartong.
ZENITH, El Primero, Grande Class, Date, "Chronometre", Cal 4010, Serie nr. 240235, Ref nr. 03.0520.4010/01, Boett nr. 03 0520 4010, kronograf, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, stort datum, glasbaksida, gummiband, viklås, cert, augusti 2007, box, ytterkartong.
CARTIER, Pasha C "Big Date", Cal 052 (ETA 2892 A2), Boett nr. 2475/130663 PB, midsize, 35,5 mm, stål, automatisk, safirglas (skadat), stort datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. PBHH, cert, juli 2005, box.
LONGINES, Dolce Vita, Cal 176, Ref nr. L5.655.4.73.6, Boett nr. 38372266, herrur, 26,5 x 32 (40) mm, stål, quartz, safirglas, liten sekundvisare, originallänk, viklås, Ref nr. L600075173, cert (ej komplett), ca 2015, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 69178, Serie nr. E426058, Cal 2135, Verk nr. 1629970, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), gravyr, Presidentlänk, viklås, Ref nr. 8570 F-O11/68 B, totalvikt 71,0 gram, ca 1990, box (ej komplett).
MICHEL JORDI, Titan Single Chrono Flyback, Cal MJ 1948.07 (ETA2892A2), Serie nr. 14, Ref nr. MT.5500.07.00, kronograf, herrur, 49 mm, titan/18K rosa guld, automatisk, safirglas, stort datum, månad, flyback, glasbaksida, gummiband, viklås i titan, ca 2007, förstoringsglas, träbox.
BREITLING, Callisto, Cal 57, Serie nr. 26925, Ref nr. B57045, herrur, 34,5 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, defekt klickring, läderband, ca 1993.
LONGINES, Admiral HF, Cal 6952, Serie nr. 51582099, Ref nr. 2302-1, Boett nr. 16/346176, herrur, 33,5 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1973.
OMEGA, Constellation, Chronometer, s.k. "Pie-pan", Cal 561, Serie nr. 20980345, Ref nr. KO 168.005, Boett nr. 168.005, herrur, 34,5 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1963.
Klockor Väggur
LINDEROTH, Stockholm, väggpendyl, 700 x 320 x 140 mm, Cal 82, Serie nr. 5935 (81), brännförgylld, mekanisk, hel och halvtimmesslag, skadad urtavla (7/10), urverk märkt H&F, PARIS samt Medaille de bronze, Samuel Marti et Cie, pendeln med Serie nr. 5935, signerad Höglund, ca 1880.