Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 5 mars 2015
Klocktillbehör Breitling
URTAVLA, till Breitling Premier herrur, kronograf, 32 mm, arabiska, liten sekund, skadad, ca 1945.
URTAVLA, till International Watch Co, Schaffhausen, Anti-Magnet, herrur, 27 mm, svart/romerska, skadad, visare, ca 1950.
Klocktillbehör Fickur
URTAVLA, 2 st., till fickur, "Gust. Johansson, Visby", 41,5 och 39,5 mm, skadade.
Klocktillbehör Övriga klockor
URTAVLOR, 24 st., till armbandsur, bl.a. Vasa, Birka och Revue-Sport, skadade.
Klocktillbehör Övriga klockor
KLOCKLÄNK, 18K guld, bredd 10 mm, längd 127 mm, vikt 7,5 gram, stämplad DE, F, L10.
Klockor Movado
MOVADO, Ref nr. 87-A1-824, Boett nr. 1622631, damur, 26 mm, doublé, quartz, safirglas, skadad urtavla, urverk ej signerat, skadad boett, läderband, originalspänne, ca 1990.
Klockor Citizen
CITIZEN, Cosmotron, Serie nr. 00423050, Boett nr. 4-480040Y, herrur, 38 mm, electronic, stål, plexiglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, ca 1970.
Klockor Atlantic
ATLANTIC, Worldmaster Super Deluxe, herrur, 38 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, ca 1960.
CERTINA, DS (100 METERS) Sapphire, Boett nr. EOL 115.7135.44, herrur, 35 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, integerad originallänk, viklås, ca 1995.
Klocktillbehör Rolex
JUBILEELÄNK, folded, till Rolex, herrur, 20/16 mm, stål/guld, Ref nr. 6252H14-4.72/255 J, viklås (bucklor), ca 1972.