Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 mars 2015
ALLIANSRING, 18K guld, 24 briljantslipade diamanater ca 0,36 ctv, ca W/VS, Guldfynd, stl 18,5 mm, vikt 3,7 g, gravyr
RING, 14K guld/silver, 17 gammalslipade diamanter, 2 saknas, stl 18 mm, vikt 1,9 g, skadad ringskena.
REY URBAN, sterlingsilver, blomdekor, Stockholm 1961, 67 x 56 mm, vikt 15,5 g, något bucklig.
ALLIANSRING, 18K guld/vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30ct, ca TW/VS, stl 18,25 mm, vikt 4,5 g.
HÄNGE, 18K vitguld, droppslipad blå topas, 15 briljanter ca 0,17 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, vikt 1,0 g.
RING, 18K guld, cabochonslipad rosa turmalin, sliten, Göteborg 1954, stl 17,75 mm, vikt 3,1 g
RING, 18K guld, safir ca 0,30 ct och 2 gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, Västerås Guldsmedsatelje Sven Nil, Västerås 1960, stl 18,75 mm, vikt 6,2 g, safir med repor/nagg.