Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 mars 2015
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TCr/VS, 10 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 16,25 mm+, vikt 3,5 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K rodierat guld, 15 briljantslipade diamanter 0,15 ctv, ca W/VS, gravyr, stl 16,5 mm, vikt 2,2 g, svaga fattningar.
SALT OCH PEPPARKAR, silver, J.Tostrup, glasinsats, skeden är troligvis inte orginal, Norge 1917, silvervikt 118 g.
CARTIER, bägare, silver, delvis förgylld, refnr 301887, höjd 4,5 cm, vikt 25,2 g, mindre buckla vid mynning.
RING, 18K guld, ljusblå kuddslipad fasetterad beryll ca 5,50 ctv, 10 rosenslipade diamanter ca 0,03 ctv, stl 18,5 mm, vikt 8 g, gravyr.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka saltvattens pärlor ca 6,88-7,22 mm, lås i 18K vitguld med cabochonslipad smaragd, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, tvåradigt, längd ca 41,5 cm, smaragd med nagg.
FISKBESTICK, 3 ST, silver, modell Uppsala, Markströms Uppsala 1960-70/tal, längd 20 cm, vikt 154,1 g.
RING, 18K vitguld, 6 prinsess- och 8 briljanslipade diamanter ca 0,20 ctv, Guldfynd, stl 16,75 mm, vikt 3,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 9-10 mm, 3-radig, lås i vitmetall med pärlemor, längd 42 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 5,5-8,5 mm, doserad, längd 48 cm, 14K guldlås med odlad pärla.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenpärlor ca 7,34-7,41 mm, tvåradigt, lås i 14K guld med odlade pärlor ca 2,50-3,34 mm, längd 49 cm.
HÄNGE, 18K vitguld, fem triljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-W/SI-P, vikt 1,0 g.