Avslutad | Klassiska – Lördag 28 mars 2015
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,75 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16,5+ mm, vikt 2,6 g.
RING, 18K vitguld, 55 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/SI, stl 16,75 mm, vikt 2,5 g.
RING, 18K vitguld, cabochonslipad safir ca 3,99 ct, 24 åttkantstlipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW/VS, C.F. Carlman, Stockholm 1989, stl 16,75 mm, vikt 9,9 g, ask.
CARL NYSTRÖM, såsskål med fat, silver, invändigt förgylld, nyrokoko, Stockholm 1847m höjd 12 cm, diameter 18 cm, vikt 510,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-W/VS2-SI1, vikt 1,8 g.
RING, 18K vitguld, 41 briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 182 briljantslipade diamanter ca 4,14 ctv, ca CR-TCA/VS-SI, vikt 12,3 g, stift/clips.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, cabochonslipad rubin, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, stl 17,5 mm, Hellström och Åhrling, Stockholm 1972, vikt 7,7 g, orginaletui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W/VS, Spectra, stl 19 mm, vikt 3,6 g, Guldsmedsaktiebolaget, Malmö 1982, certifikat från Spectra.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 7,5 - 7,75 mm, 18K guld, rubiner 0,33 ct x 3, diamanter, längd 45 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 7 - 7,5 mm, 18K guld, diamanter 0,17 ct x 3, längd 47 cm.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljanter 0,74 ctv (enl gravyr), ca TW(F-G)/VS1, Ahlen & Samuelson, Stockholm 1973, stl 16,75 mm, vikt 4,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,90 ct, ca W/SI2, stl 15,75 mm, stämplad GFm Stockholm 1957, vikt 3,6 g.
HELALLIANSRING, 18k vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W-CR/SI, några diamanter är P, stl 16,25 mm, vikt 2,6 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca W(H)/SI, stl 16,5 mm, vikt 3,1 g.