Avslutad | Klassiska – Lördag 28 februari 2015
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,47 ct enligt gravyr, ca W/VS, Signerad, Jan Lundgren Stockholm 1975, stl17,5 mm, vikt 4,6 g.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 0,52 ct enligt gravyr ca TW/VS, CG Hallberg Stockholm 1951, stl 16,75 mm, vikt 4,6 g, slipad kulett, ringskena något skev.
RING, platina, cabochonslipad blå safir, 22 briljant och åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS-SI, Stockholm 1947, stl 16,75+ mm, vikt 7,3 g, slitna fattningar, safir med slitage.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, 5,6 - 9,8 mm, något barocka, lås i 18K guld, 9 briljanter ca 0,45 ctv, ca W-TCr/SI, längd 61 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade pärlor 9,5-9,7 mm, 2 mediumslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS-SI, vikt 4,5 g, stift.
JARDINIERE, silver, höjd 16,5 cm, förgylld insida, glasinsats, rester av förgyllning på utsidan, gravyr, vikt 534,4 g, K.Anderson, Stockholm 1915.
RING, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter, ca 0,50 ctv, ca W-TCr/SI, Hedens Guld, Göteborg. stl 18.25 mm, vikt 10,4 g.
RING, 18K guld, 9 rubiner ca 0,45 ctv, 8 briljanter ca 0,50 ctv, ca W/SI, nagg på en rubin, nagg på en dia, Korall Guldsmedja i Stockholm år 1988, stl 17 mm, vikt 5,6 g.