Avslutad | Klockor – Lördag 7 februari 2015
CERTINA, damur, 22 mm, Cal 19-30, Serie nr. 599314, Ref nr. 2009.099, 14K guld, manuell, plexiglas, ca 1965.
Klockor Glycine
GLYCINE, Observer, Cal ETA 2824-2, Boett nr. 3782, herrur, 42 mm, stål, automatisk, mineralglas, datum, skadad urtavla, glasbaksida, läderband, originalspänne, ca 2000.
Klockor Glycine
GLYCINE, Lagunare (1000 FT), "Tachymeter", Cal ETA 7750, Ref nr. 3837.18, Boett nr. 3837, kronograf, herrur, 46 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, ca 2004, box, ytterkartong.
BREITLING, Chronomat, Cal 13 (ETA 7750), Serie nr. 1 16022, Ref nr. B13050, kronograf, herrur, 40,5 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, defekt, defekt klickring, Pilotlänk (stål), viklås, Ref nr. T2294, ca 1994, box.
OMEGA, Genève, Cal 1030, Serie nr. 39102498, Ref nr. BD 132.9051, Boett nr. 132.9051, herrur, 34 mm, 14K guld, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, bortslipad gravyr, läderband, 1975.
Klockor Gucci
GUCCI, herrur, 35 mm, Ref nr. 5500 M, Serie nr. 0161896, stål, quartz, safirglas, datum, briljantkrans (44 st ca W-Cape/VS-P, en skadad, ca 0,50 ctv) originallänk, viklås, ca 2000, box.
CERTINA, Kurth Frères, Marine Quartz, "The Masters Collection", Serie nr. 7276, Ref nr. 738.7276.10, väggsur, 103,5 mm, trä/gulmetall, quartz, datum, ca 1985, box (skadad).
CERTINA, Kurth Frères, Marine Quartz, "The Masters Collection", bordsur, 94 x 120,5 mm, trä/gulmetall, quartz, ca 1985, box (skadad).
Klockor Sector
SECTOR, ADV 6500, Perpetual date, Ref nr. 1853938025, kronograf, herrur, stål, quartz, mineralglas (skadat), timer, defekt krona + axel, originallänk, viklås, ca 1999.
Klockor Alpina
ALPINA, fickur, 48 mm, Cal 331, Serie nr. 688594, Boett nr. 449745, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, ca 1930, fickurskedja samt chatelaine i gulmetall, läderpåse.
LONGINES, herrur, 33 mm, Cal 12.68 Z, Serie nr. 6803891, Ref nr. 22879, Boett nr. 22879 / 351, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1944, metallänk ej original.
Klockor Chopard
L.U.C, fickur, 52 mm, Boett nr. 21462, silver, ankargång, urtavla med 24-h indikator (defekt), skadad urtavla, bucklor, ca 1915, fickurskedja i gulmetall.
Klockor Panerai
OFFICINE PANERAI, Luminor, Marina, Chronometer, Cal OP XI, Verk nr. 546251, Serie nr. M1674/2500, Ref nr. PAM 00111, Boett nr. OP 6727/ BB 1390011, herrur, 44 mm, stål, manuell, safirglas, liten sekundvisare, glasbaksida, läderband, originalspänne, gummiband, cert, februari 2011, box, ytterkartong.
TAG HEUER, Carrera, Calibre 1, Serie nr. 1244/6000, Ref nr. WV3010.EB0025, Boett nr. WV3010, herrur, 42 mm, stål, manuell, safirglas, datum, liten sekundvisare, glasbaksida, gummiband, viklås, Ref nr. FC 5036-FS5, läderband, viklås, cert, oktober 2008, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 1244/6000).
TAG HEUER, Carrera, Cal 5 (ETA 2824-2), Serie nr. EWN3824, Ref nr. WV211B.FC6202, Boett nr. WV211B-1, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, viklås, Ref nr. FC-5014, cert, januari 2011, box, ytterkartong.
Klockor Chopard
CHOPARD, Mille Miglia, Gran Turismo XL, Chronometer, Cal ETA AO7111, Verk nr. 92203, Serie nr. 1404052, Ref nr. 168997-3001, Boett nr. 8997, herrur, 45 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, gummiband, viklås, cert, maj 2009, box, ytterkartong.
LONGINES, Hour Angle Watch, designad av Charles Lindbergh, Cal L989.2, Serie nr. 57695275, Ref nr. 989.5215, Boett nr. 22212524, herrur, 38 mm, stål, automatisk, mineralglas, skadad urtavla, defekt, öppningsbar bakboett med glasad innerboett, läderband, cert, oktober 1987, box, ytterkartong.
LONGINES, Twenty-Four Hours, Cal 704 (ETA 07171), Serie nr. 332, Ref nr. L2.751.4.53.4, Boett nr. 37307506, herrur, 47,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, öppningsbar bakboett med glasad innerboett, läderband, originalspänne, cert, juli 2012, box, ytterkartong.
FICKUR, 54 mm, Boett nr. 7645, 18K guld, spindelgång, kvartsrepeter, nyckeldragare, skadad urtavla, boetten signerad "Breguet & Fils", mynträffling, bucklor, ca 1840, nyckel.