Avslutad | Moderna – Lördag 14 februari 2015
RINGSET, enstensring, 18K vitguld, radiantslipad diamant 0,36 ct, ca W(H)/SI, ring i 18K vitguld, 32 briljanter 0,96 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 17,75 mm, vikt 11,3 g.
CAROLINE LINDHOLM, collier, sterlingsilver, grön agat, onyx, längd 128 cm, Stockhom 1999.
KAUNIS KORU, collier, örhängen, sterlingsilver, längd 40 cm, stift, 1993 och 1994, Finland, vikt 24,1 g.
KARL-HEINZ SAUER, collier, sterlingsilver/sten, Mörbylånga 2002, diameter 13 cm, vikt 30,5 g.
BJÖRN JÄGERSTIG, hänge för pärlcollier/brosch 18K guld, briljantslipad diamant 0,14 ctv enligt gravyr, längd ca 2,5 cm, vikt 14,8 g.
POMELLATO, ring, Capri, 18K vitguld, kudslipad fasetterad turkos, 34 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, Italien, stl 16,25 mm, vikt 6,6 g.
POMELLATO, örhängen, Capri, 18K vitguld, kudslipad fasetterad turkos, 14 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, Italien, längd ca 1,8 cm, vikt 6,7 g
WIWEN NILSSON, armring, sterlingsilver, bredd 3 cm, diameter 5,8 cm, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", Lund 1962, vikt 37,6 g. (d)
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,26 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI2, 34 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, stift, vikt 1,9 g.
RING, 18K guld, ovalslipad turkos, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,2 ctv, ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 13,4 g
OLE LYNGGAARD, collier, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca TW/VS, längd 42 cm, vikt 4,8 g, dobbar, ej märkt.