Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 5 februari 2015
Klocktillbehör Tissot
ORIGINALLÄNK, till Tissot herrur, stål, bredd 16/14 mm, längd 128-148 mm, viklås, Ref nr. 4.71, ca 1971.
Klocktillbehör Tissot
ORIGINALLÄNK, till Tissot herrur, stål, bredd 18/16 mm, längd 142-163 mm, viklås, Ref nr. 2386-507-40212, ca 1980.
Klocktillbehör Tissot
BOX, till Tissot armbandsur, "Gold Collection", 252 x 65 x 38 mm, ca 2000, ytterkartong.
BILL, "O.W. Bergström, Kalix", fickur, 51,5 mm, Boett nr. 581445, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1920, kedja i gulmetall.
Klockor Viking
VIKING, mormorsur, 35 mm, Boett nr. 259080, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1930.
CINY, Prima, Cal Peseux 7050, Boett nr. P 7050, fickur, 41 mm, doublé (10 micron), ankargång, skadad urtavla, ca 1930.
Klockor DKNY
DKNY, damur, 23 mm, Ref nr. NY-3107, Boett nr. 550105, stål, quartz, mineralglas, integrerad originallänk, längd 187 mm, ca 2005.
Klockor Gant
GANT, "SEB", herrur, 37 mm, stål, quartz, mineralglas, gravyr "1856-2006, SEB 150 YEARS", läderband, originalspänne, ca 2006 , box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 08531/20000).
MORMORSUR, 40,5 mm, vitmetall, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1830.
THOMAS WHITT, London, fickur, 58 mm, kvartsrepeter, gulmetall, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, bucklor, OBS: senare boett, ca 1820.
D.D.NEVEREN, London, fickur, 43,5 mm, silver, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, delar saknas, gravyr, ytterboett, 50 mm, bucklor, ca 1800, nyckel.
BILLODES, fickur, 51 mm, Boett nr. 169339, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, mönster, bucklor, ca 1900.
SPIKINS FROM DENT, 305 Old Kent R.D, London, fickur, 49 mm, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1911, fickurskedja i vitmetall.
H.STONE, Leeds, fickur, 53 mm, Boett nr. 247793, silver, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1890, fickurskedja i gulmetall.
FICKUR, 51 mm, Serie nr. 35470, Boett nr. 35470, silver, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, ca 1880, fickurskedja i vitmetall.
D.D. NEVEREN, London, fickur, 45,5 mm, silver, spindelgång, skadad urtavla, defekt, skadad boett, ca 1820, kedja i vitmetall, nyckel, läderpåse.