Avslutad | Klockor – Lördag 10 januari 2015
Klockor Elgin
ELGIN, Veritas, fickur, 53 mm, Cal 270 (21 stenar, 16 size), Serie nr. 11824843, Boett nr. 5453045, double, ankargång, sk Montgomeryurtavla, skadad urtavla, mönster, bucklor, ca 1905.
Klockor Waltham
WALTHAM, fickur, 54,5 mm, Serie nr. 8965297, Boett nr. 357645, silver (Sterling), ankargång, skadad urtavla, motiv (lok), bucklor, ca 1898.
Klockor Waltham
WALTHAM, Riverside, fickur, 49,5 mm, Cal Riverside (19 stenar, 16 size), Serie nr. 15119253, Boett nr. 596879, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, bucklor, ca 1906.
Klockor Hamilton
HAMILTON, fickur, 50,5 mm, Cal 992 (21 stenar, 16 size), Serie nr. 2487903, Boett nr. 0436076, doublé, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1927.
FICKUR, 52,5 mm, Boett nr. 140780/1, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, mönster, bucklor, ca 1890.
SEIKO, "Suzuki", "Tachymeter", kronograf, herrur, 40 mm, Cal 7T32 B, Serie nr. 982510, Boett nr. 7T32-6M20, stål, quartz, hardlexglas, datum, alarm, läderband, ca 1999.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 69163, Serie nr. W798113, Cal 2135, Verk nr. 3188987, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78343-18-W9/490 B, ca 1995.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date, Chronometer, Ref nr. 15200, Serie nr. Y684583, Cal 3135, Verk nr. 3 0106684, Boett nr. 2120, herrur, 34 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78350-CL1/557 B, ca 2004.
ROLEX, Oysterdate Precision, Ref nr. 6694, Serie nr. 3740664, Cal 1225, Boett nr. 6694, herrur, 34,5 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, Oysterlänk (folded, skadad), viklås, Ref nr. 7835/357, ca 1973.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 16233, Serie nr. E770920, Cal 3135, Verk nr. 5818712, Boett nr. 16200, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523 H 18-P1/455 B, ca 1990.
OMEGA, Seamaster, Professional (300m/1000ft), Cal 1438, Serie nr. 54910753, Boett nr. 196.1503 / 396.1503, herrur, 41 mm, stål/guld, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, heliumventil, originallänk, viklås, Ref nr. 1503/825, ca 1994.
Klockor Girard-Perregaux
GIRARD-PERREGAUX, Vintage 1945, Cal 3200, Serie nr. 00104, Ref nr. 2593, Boett nr. 1485, herrur, 28,5 x 28 (43,5) mm, stål, automatisk, safirglas, liten sekundvisare, originallänk, viklås, ca 2000.
Klockor Ebel
EBEL, Brasilia, Cal 976, Ref nr. E9976M22, Serie nr. A092035, damur, 23 x 21 (30) mm, stål, quartz, safirglas, pärlemorurtavla, originallänk, viklås, ca 2005.
Klockor Girard-Perregaux
GIRARD-PERREGAUX, Vintage 1945, Ref nr 2591, Serie nr. 1703, damur, 24 x 23 (34) mm, stål, quartz, safirglas, originallänk, viklås, ca 2000.
Klockor Bucherer
BUCHERER, Lucerne Swiss, hängur (systerur), 24 x 25 mm, Boett nr. S.F. 269, silver med emaljmotiv, ankargång, skadad urtavla, skadad boett, motiv (blommor), kedja i silver med emaljmotiv, ca 1940.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date, Ref nr. 6917, Serie nr. 3693592, Cal 2030, Verk nr. 26005, Boett nr. 6917, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1973.
BREITLING, Chronomat, Cal 11, Serie nr.1315585, Ref nr. 1808, kronograf, herrur, 48 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, skadad boett, ca 1969, metallänk ej original.
HEUER, Chronosplit, Cal 102, Serie nr. 330004, Ref nr. R.100.703, herrur, 39,5 x 44 mm, digital, stål, quartz, mineralglas, integrerad originallänk, viklås, ca 1975.
TAG HEUER, Link (200 METERS), Ref nr. WJF2110.BA0570, Serie nr. LQ1889, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. FAA005-GY4/3083 Y, servad oktober 2014, cert, januari 2007, box, ytterkartong.