241 - 260 av 298
1...12131415 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 10 januari 2015

Klubbad för

FICKUR, 55 mm, Boett nr. 25758, silver, ankargång, nyckeldragare, centrumsekundvisare, skadad urtavla, bucklor, ca 1850, läderpåse, nyckel (märkt Sennet, Frères), tillverkad för den kinesiska marknaden.

2 100 kr

Utrop: 1 700 kr

LAFON, A Genève, mormorsur, 37 mm, Boett nr. 18648, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, mönster, mynträffling, bucklor, ca 1860, nyckel.

Utrop: 2 700 kr

DE NARDI, Anti-Magnetique, "Telemetre", kronograf, herrur, 36 mm, Cal Venus 170, Boett nr. 525717, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1955.

3 300 kr

Utrop: 2 900 kr

Klockor Moser & Cie

H. MOSER & Co. fickur, 45,5 mm, Boett nr. 10766, 14K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, monogram, ca 1930.

Utrop: 2 900 kr

TAG HEUER, Link Calibre S, "Tachymetre", Cal S, Serie nr. REW9320, Ref nr. CJF7111, kronograf, herrur, 42 mm, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. FAA012-Y-F3/3114 Y, servad november 2014 (Nr. 203685), cert, nov 2007, box, ytterkartong.

10 000 kr

Utrop: 11 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Explorer II, Chronometer , Ref nr. 16570, Serie nr. K739741, Cal 3185, Verk nr. 3 9188149, Boett nr. 2180, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas datum, 24-timmarsvisning, Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78790A-DT3/801, cert, april 2002, box, ytterkartong.

28 500 kr

Utrop: 29 000 kr

LONGINES, Les Grandes Classiques, Cal 263, Serie nr. 33205667, Ref nr. L4.720.2.32.2, Boett nr. L4.720.2, herrur, 32,5 mm, doublé, quartz, safirglas, datum, gravyr, läderband, originalspänne, ca 2006.

1 600 kr

Utrop: 1 400 kr

OMEGA, herrur, 24 x 25,5 (34) mm, Cal 302, Serie nr. 15865821, Ref nr. OT 3983, Boett nr. 3983 1, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, formverk, läderband, ca 1957, box, ytterkartong.

Utrop: 4 400 kr

TAG HEUER, 2000 Professional Exclusive (200 METERS), Serie nr. BOO753, Boett nr. WK1113, herrur, 37,5 mm, stål, quartz, safirglas (skadat), datum, skadad urtavla, originallänk viklås, Ref nr. BA0311/3051 G, ca 1998.

Utrop: 2 900 kr

OMEGA, Art Midi, Cal 1436, Serie nr. 50382905, PIC nr. 5710.53.01, Ref nr. YR 196.0430, Boett nr. 1960430 / 5960430, midsize, 32 mm, ceramic, quartz, safirglas, datum, defekt, OBS: ej signerat urverk, integrerat läderband, originalspänne, ca 1987, box. Designad av Paul Talman. Limiterad och numrerad (Nr. D 048/999).

Utrop: 1 400 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 6917, Serie nr. 7484963, Cal 2030, Verk nr. 175764, Boett nr. 6900, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, Presidentlänk (skadad), viklås, Ref nr. 8570-A/68 B, totalvikt 64,1 gram, cert (ej komplett), ca 1982.

Utrop: 26 000 kr

Klockor Revue Thommen

REVUE THOMMEN, Cricket, Cal MSR 79, Serie nr. 3634, Ref nr. 7922.001, herrur, 35 mm, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, alarm, defekt, läderband, originalspänne, ca 1990, box, ytterkartong.

Utrop: 1 900 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Genève, damur, 20 x 23 mm, Cal 16-250, Serie nr. 1403678, Ref nr. 4517/1, Boett nr. 2793629, 18K guld, manuell, safirglas, diamanter på urtavla (4 st. 8/8), skadad urtavla, skadad boett, integrerad originallänk, eftermonterad säkerhetskedja, totalvikt 42,2 gram, ca 1983.

Utrop: 19 900 kr

OMEGA, Genève, Cal 601, Serie nr. 27003869, Ref nr. BA 131.021, Boett nr. 131.021, herrur, 33,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1968.

4 300 kr

Utrop: 3 900 kr

must de CARTIER, Tank, Boett nr. 116660/5057001, damur, 20,5 x 20,5 (28) mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, skadad urtavla, defekt, skadad boett, läderband, originalspänne, ca 1990.

Utrop: 1 900 kr

OMEGA, Genève, Cal 1030, Serie nr. 38637392, Ref nr. BD 132.9051, Boett nr. 132.9051-1, herrur, 34 mm, 14K guld, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, gravyr, ca 1974, metallänk ej original, box.

4 500 kr

Utrop: 3 700 kr

BREITLING, Chronomat Evolution, "Tachymetre", Chronometre, Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 2192787, Serie nr. 2192787, Ref nr. C13356, Boett nr. 4108B4, kronograf, herrur, 43,7 mm, stål/rosa guld, automatisk, safirglas (skadat), datum, Pilotlänk (stål/rosa guld), viklås, Ref nr. S4706/357C, cert (ej komplett), ca 2008, box.

31 500 kr

Utrop: 30 000 kr

Klockor Tudor

TUDOR, Prince Oysterdate 31, Serie nr. 172277, Ref nr. 7911, midsize, 30,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, renoverad urtavla, skadad urtavla, läderband, ca 1955.

2 100 kr

Utrop: 1 500 kr

LONGINES, herrur, 36 mm, Cal L890.1, Serie nr. 53470714, Ref nr. 4825, Boett nr. 17613961, stål, automatisk, mineralglas (skadat), datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, ca 1972.

1 500 kr

Utrop: 1 000 kr

OMEGA, Seamaster, Cal 1342, Serie nr. 40760516, Ref nr. MD 196.0081, Boett nr. 1960081, herrur, 35 mm, doublé (20 micron), quartz, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1977.

1 000 kr

Utrop: 1 100 kr