121 - 140 av 483
1...678...25 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 6 december 2014

Klubbad för

JAEGER-LE COULTRE, Cal P478, Serie nr. 534540, Boett nr. 455172, herrur, 33,5 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1949.

Utrop: 3 700 kr

JAEGER-LE COULTRE, reseväckarur, 62 x 105 x 24 mm, Boett nr. 11C354, gulmetall/läder (skador), mekanisk, ankargång, 8-dagarsverk, skadad urtavla, alarm, ca 1950.

1 800 kr

Utrop: 1 900 kr

OMEGA, damur, 24 mm, Cal 625, Serie nr. 36573352, Ref nr. BA 511.9392, Boet nr. 1181 / 5119392, 18K guld, manuell, safirglas, skadad urtavla, ca 1973.

Utrop: 1 500 kr

IWC, fickur, savonett, 53 mm, Cal 56 (H7), Serie nr. 257558, Boett nr. 300420, 14K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, glas saknas, glasring lös, monogram, bucklor, ca 1902, kedja i doublé.

5 100 kr

Utrop: 4 500 kr

CARTIER, Panthère, Cal 157, Boett nr. 66921010580, damur, 21,5 x 21 (29) mm, stål/guld, quartz, safirglas, skadad urtavla, originallänk (2-radig), viklås, ca 1987.

Utrop: 9 900 kr

CARTIER, Baignoire, Verk nr. 1879652, Boett nr. 020940 / 49510, damur, 22 x 31 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, originalspänne i 18K guld, Ref nr. 18787, ca 1975, box.

Utrop: 14 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 69174, Serie nr. R502364, Cal 2135, Verk nr. 0896880, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/vitguld, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, defekt, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510D-L11/568 B, cert, december 1988, box (ej komplett).

11 200 kr

Utrop: 11 000 kr

OMEGA, Constellation, "My Choice", Cal 2520 A, Serie nr. 59040499, PIC nr. 1391.71.00, Ref nr. DG 766.1241, Boett nr. 766.1241, damur, 27,5 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, pärlemorurtavla, integrerad originallänk (central bar), viklås, Ref nr. 6561/873, servad september 2014, ca 2004.

12 000 kr

Utrop: 13 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, GMT-Master II, Chronometer, Ref nr. 116713LN, Serie nr. V426465, Cal 3186, Verk nr. 3 2537826, Boett nr. 2350, herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, svart keramisk vridring, Oysterlänk, viklås (Easylink), Ref nr. 78203-PJ7, cert, juni 2010, box, ytterkartong.

52 000 kr

Utrop: 49 000 kr

Klockor Viking

VIKING, Antimagnetic, fickur, 50,5 mm, savonett, Cal 527, Boett nr. 8995, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1950, etui.

Utrop: 3 900 kr

MORMORSUR, 28,5 mm, Boett nr.130988, 14K guld, cylindergång, skadad urtavla, defekt, bucklor, emaljmönster, ca 1890.

Utrop: 1 200 kr

OMEGA, Constellation, Chronometer, Cal 751, Serie nr. 31932711, Ref nr. ST 368.845, Boett nr. 168..045-368.845, herrur, 36 mm, stål/vitguld, automatisk, plexiglas, dag, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 1155/146, ca 1969.

Utrop: 3 700 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Day-Date, Ref nr. 1803, Serie nr. 1230424, Cal 1555, Verk nr. DD62097, Boett nr. 1803, 18K guld, herrur, 36 mm, automatisk, plexiglas, dag, datum, skadad urtavla, Presidentlänk, viklås, Ref nr. 2.67, ca 1967, totalvikt 112,8 gram, box (ej komplett).

40 000 kr

Utrop: 44 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Chronometer, Ref nr. 1003, Serie nr. 9767910, herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas (skadat), skadad urtavla, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510H-K10/574, tillverkad 1986, cert, september 1990, box, ytterkartong.

Utrop: 14 000 kr

LONGINES, Les Grandes Classiques Présence, herrur, 38,5 mm, Serie nr. 34460981, Ref nr. L4.790.02.32.2, Boett nr. L4.790.2, doublé, quartz, safirglas, datum, läderband, originalspänne, cert, november 2014, box, ytterkartong.

3 500 kr

Utrop: 3 700 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 69158, Serie nr. E914153, Cal 2135, Verk nr. 1864715, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), briljantkrans (40 st. TW/VVS, ca 0,60 ctv), briljanter på hornen (24 st. TW/VVS, ca 0,24 ctv), Presidentlänk, viklås, Ref nr. 8570 F-P8/68 B, totalvikt 77 gram, cert, maj 1992, box.

Utrop: 85 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 178273, Serie nr. Z742140, Cal 2235, Verk nr. A 2350905, Boett nr. 2300, midsize, 31 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), Oysterlänk, viklås (Easylink), Ref nr. 72163-EO2, cert, juli 2007, box, ytterkartong.

47 000 kr

Utrop: 43 000 kr

CERTINA, damur, 17 mm, Cal 13-20, Ref nr. 0810104, Boett nr. 788015, 18K guld, manuell, safirglas, formverk, integrerad originallänk, längd 176-181 mm, totalvikt 32,4 gram, ca 1975, box (ej tidsenlig).

Utrop: 6 500 kr

JAEGER-LE COULTRE, herrur, 34 mm, Cal K800/C, Serie nr. 1448084, Ref nr. 2285, Boett nr. 812093, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, bucklor, ca 1961.

Utrop: 5 900 kr

MORMORSUR, 34 mm, Boett nr. 159160, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, skadade visare, monogram, bucklor, ca 1900, etui.

Utrop: 1 000 kr