Avslutad | Klockor – Lördag 6 december 2014
Klockor Tudor
TUDOR, Prince Date, Tiger, Automatic-Chrono Time, Cal ETA 7750, Serie nr. H260008, Ref nr. 79280 P, Boett nr. 79260, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 78400-DT3/632, cert, augusti 2003, box.
must de CARTIER, Tank, Cal 78-1 (ETA 2512-1), Boett nr. 3 227132, damur, 21 x 20 (28) mm, förgyllt silver, manuell, mineralglas, skadad urtavla, defekt, skadad boett, läderband, originalspänne, ca 1980.
Klockor Frederique Constant
FREDERIQUE CONSTANT, Delight, Serie nr. 1912896, Ref nr. FC-200X1ER26, damur, 26,5 mm, stål, quartz, safirglas, urtavla med diamanter (10 st. 8/8, W/VS, 0,1 ctv), originallänk, viklås, ca 2013, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster, Jubilee, Cal 1530, Serie nr. 59577539, PIC nr. 7910.31.01, Ref nr. BA 196.7500, Boett nr. 1967500, herrur, 33 mm 18K guld, quartz, safirglas, datum, gravyr, läderband, originalspänne i gulmetall, ca 2006.
Klockor Rado
RADO, Sintra DiaStar, "Numbered Edition", Serie nr. 148, Boett nr. 538.0600.3.013, kronograf, herrur, 34,5 x 44 mm, high-tech ceramica, quartz, safirglas (skadat), datum, urverk ej signerat, integrerat gummiband, viklås i titan, ca 2012.
BOVET, Fleurier, fickur, 57 mm, Boett nr. 700, silver, ankargång, nyckeldragare, centrumsekundvisare, urtavla med motiv, skadad urtavla, defekt, imitationspärlor, ca 1850, nyckel, etui, tillverkad för den kinesiska marknaden.
BOREL COURVOISIER, fickur, 40,5 mm, Boett nr. 2598, silver, ankargång, skadad urtavla, emaljmotiv, mynträffling, bucklor, ca 1880, nyckel, etui, tillverkad för kinesiska marknaden.
JACOT, Locle, fickur, 57,5 mm, Boett nr. 800, gulmetall, cylindergång, centrumsekund, skadad urtavla, bucklor, ca 1860, nyckel, tillverkad för kinesiska marknaden, etui för 2 klockor.
AMERICAN WATCH CO, Waltham, fickur, 48 mm, Boett nr. 65424, Serie nr. 819128, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, ca 1890, fickurskedja i gulmetall, nyckel, etui.
FICKUR, 46 mm, Boett nr. 65610, 14K guld, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1880, fickurskedja i gulmetall.
FICKUR, 51 mm, Boett nr. 580057, silver, ankargång, skadad urtavla, motiv, ca 1910, tillverkad för den asiatiska marknaden.
FICKUR, 55 mm, Boett nr. 48270, silver, ankargång, nyckeldragare, centrumsekundvisare, skadad urtavla, bucklor, ca 1880, fickurskedja i vitmetall, nyckel, tillverkad för den kinesiska marknaden .
BOVET, Fleurier, fickur, 56 mm, Boett nr. 286, silver, duplexgång (crab tooth), nyckeldragare, centrumsekundvisare, skadad urtavla, ca 1860, nyckel, tillverkad för den kinesiska marknaden.
FICKUR, 55,5 mm, Boett nr. 1104, silver (0,875), ankargång, nyckeldragare, centrumsekundvisare, skadad urtavla, bucklor, ca 1860, nyckel (märkt BOVET FLEURIER), läderpåse, tillverkad för den kinesiska marknaden.
EDUARD JUVET, Fleurier, fickur, 58 mm, Boett nr. 64282, Serie nr. 64282, duplexgång, nyckeldragare, centrumsekund, urtavla med mönster, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1860, nyckel, tillverkad för den kinesiska marknaden.
MORMORSUR, 40,5 mm, Boett nr. 16906, silver, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, emaljmotiv, imitationspärlor, ca 1860, nyckel, tillverkad för den kinesiska marknaden.
FICKUR, 45 mm, Boett nr. 286/470, silver, duplexgång, nyckeldragare, centrumsekundvisare, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1850, fickurskedja i vitmetall, nyckel, etui (märkt JUVET, Fleurier), tillverkad för den kinesiska marknaden.
MORMORSUR, 40 mm, Boett nr. 486, silver, duplexgång, nyckeldragare, centrumsekundvisare, skadad urtavla, defekt, buckla, ca 1850, fickurskedja i vitmetall, nyckel, läderpåse, tillverkad för den kinesiska marknaden.
FICKUR, 40 mm, Boett nr. 45644, silver, ankargång, nyckeldragare, centrumsekund, skadad urtavla, ca 1870, nyckel, tillverkad för den kinesiska marknaden.