Avslutad | Julklapps – Lördag 20 december 2014
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 1,20 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P. huggies, vikt 4,3 g.
RING, 14K guld, blå topas ca 3 ct, 15 briljanter ca 0,06 ctv (enl gravyr), ca W-TCr/SI, stl 17,75mm, vikt 8,1 g.
COLLIER, lapis lazuli kulor 12,3 mm, lås i 14K guld, åttkantslipad diamant 0,01 ct, längd 46 cm, längd 93,8 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 70 briljantslipade diamanter, ca 3,35 ctv, ca TW-W/VS, längd 18,5 cm, vikt 7,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 briljanter ca 1,20 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, stift, vikt 3,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 18 briljantslipade diamanter, ca 0,80 ctv, ca W/VS, vikt 6,2 g, stift/clips.
KRYDDSTRÖARE, silver, 1 par, A & J Zimmerman, Birmingham 1910, höjd 10 cm, vikt 63,5 g, lagning, etui (skadat).
2 RINGAR, 18K guld/vitguld, 88 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,25 mm, totalvikt 10,5 g.
MARGARETHEBÄGARE, silver, A Michelsen Köpenhamn 1953, höjd 8,5 cm, diameter 9,5 cm, vikt 181,0 g.
DRYCKESKANNA, silver, invändigt förgylld, Suomen Kultaseppä Åbo 1936, höjd 21 cm, vikt 737,5 g.
J GLOSTER LTD, kryddset, 8 delar, silver, bakelit 2 saltkar, 2 pepparkar, senapskar, 3 skedar, Birmingham 1931, vikt 247,1 g, originaletui, lock på senapskar med buckla samt skevt.
SKÅL, Sofiero, silver, hamrad yta, design Ingrid Råström 1973/74, GAB Eskilstuna 1995, höjd 8 cm, diameter 13 cm, vikt 293,9 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W/VS, stl 15,5 mm, vikt 4,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerade, 64 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, stift/clips, vikt 11,2 g