Avslutad | Julklapps – Lördag 20 december 2014
DIAMANT, gammalslipad, 1,04 ct, ca TCa(K)/mindre skada och nagg på rondisten, i övrigt mycket små inneslutningar.
TENNISARMBAND, 18 K vitguld, 62 briljantslipade diamanter, ca 2,66 ctv, ca W/VS, längd 18 cm vikt 9,4 g.
COLLIER, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-W/VS, längd 42 cm, vikt 15,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserad, ca 3,5-7 mm, 18K guld och vitguldlås, gravyr baktill, längd 54 cm.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir ca 2,8 ct, skadad och har 2 nagg, 10 briljanter ca 1,00 ctv, en briljant skadad, ca TW/VS, stl 18,25 mm, Guldsmedjan i Jönköping, vikt 5,6 g.
Silver Vas
VAS, sterlingsilver, hamrad yta, oval, Svedboms Vetlanda 1979, höjd 19 cm, vikt 471,1 g, synlig svetsfog.
Silver Vas
VASER, 2 st, sterlingsilver, hamrad yta, ovala, Svedboms Vetlanda 1979, höjd 9,5 cm, vikt 276,3 g.
RING, 14K guld, rektangulär, fasetterad ametist, handarbete, Danmark, stl 17, 00 mm, vikt 13,4 g,
RING, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 7,9 g, svaga fattningar.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld/silver, odlade sötvattenspärlor 5,4 - 9,8 cm, rosenstenar, 1920-tal, längd 5,5 cm, vikt 6,9 g. Rosenstenar skadade.
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca W(H)/VVS-SI, Ceson Göteborg 1970, stl 14,25 mm, vikt 8,9 g.
CARMOSÉRING, platina, safir, 14 mediumslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-TCape(H-L)/SI-P, Stockholm 1936, stl 18 mm, vikt 3,8 g, safiren har nagg, en diamant skadad, skev ringskena.