Avslutad | Julklapps – Lördag 20 december 2014
RING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/SI, Kå- Ce Guldsmedja Stockholm 1981, stl 16 mm, vikt 4,7 g.
STRÖMDAHL, ring, 18K guld, citrin, Stockholm 1951, stl 16,25 mm, kulinlägg, vikt 10,2 g, citrin med aningen slitna fasettkanter.
Accessoarer Pennor
PENNA, Cartier, Stylo Bille Must II, Serie nr. 515332, kulspetspenna, bicolour, ca 2003, box.
GOLDEN LADY, pärlcollier, odlade pärlor ca 7,7-7,9 mm, lås i sterlingsilver, delvis förgyllt, längd ca 45 cm.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter, ca 0,59 ctv, ca TW-W/VS, längd 38 cm, vikt 5 g.
SET, collier, ring, örhängen, förgyllt silver, granater, stl 17,5 mm, längd 44 cm, stift.
SMYCKESET, collier, armband, örhängen, sterlingsilver, markasiter, längd 44,5 cm, och 19 cm, stift
Smycken Slipshållare
SLIPSHÅLLARE, 18K guld, 3 åttkantslipade diamanter ca 0,09 ctv, W/SI, nagg, vikt 10,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 30 briljantslipade diamanter, ca 0,42 ctv, ca TW/VS, 32 prinsesslipade safirer, vikt 9,3 g, stift/clips.
BROSCHNÅL, 14K guld, 7 gammalslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca Cape/P, vikt 2 g, stoppen ej i guld, nagg.
TIFFANY & CO, platina, briljantslipad diamant 0,78 ct, RIVER(E)/VVS 1, certifikat, längd 41 cm, vikt 2,8 g, originaletui
RING, 18K guld, hjärtslipad safir, 20 briljantslipade diamanter, ca 0,50 ctv, ca TW/VS, Stockholm, stl 14,25 mm, vikt 11,3 g.
RING, 18K vitguld/guld, briljantslipade diamanter, ca 0,54 ctv, ca TW/VS, Gunnar Fahlström, Stockholm 1998, stl 14,75 mm, vikt 13,4 g,
COLLIER, 18K guld, briljantslipad diamant, ca 0,40 ct, ca TW-W/SI, längd 42 cm , vikt 12,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 5,8-6,0 mm, 3 rader, lås i 18K vitguld med mabepärla, 18 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, längd 46 cm.