Avslutad | Moderna – Lördag 13 december 2014
SKÅL, silver, hamrad yta, Markströms Uppsala 1968, höjd 6,5 cm, diameter 19 cm, vikt 431,8 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade tahtipärlor ca 15 mm, 20 briljanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS, stift/clips, vikt 14,4 g.
TENNISARMBAND, 18K guld/vitguld, 2 rader, 188 briljantslipade diamanter, ca 2,53 ctv, ca W/VS, längd 18,3 cm, vikt 12 g.
A NILSSON, hänge, 18K guld, citrin, Lund 1928, 3 x 1,7 cm, vikt 8,2 g, citrinen har skador.
OLE LYNGGAARD, ring, 14K guld, 9 briljantslipade diamanter 0,29 ctv enligt gravyr, ca TW(G)/VS, stl 17,25 mm, vikt 9,6 g.
COLLIER, sterlingsilver, tygdetaljer, Karin Ferner, längd 40 cm, Falköping 2002, vikt 87,1 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,03 ct, River(E)/SI2, HRD cert 11028415015, 16 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 6,3 g.
TIFFANY & CO, enstensörhängen, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,40 ctv, ca TW(G)/VVS, skruvstift, vikt 1,6 g, orginaletui.
HELALLIANSRING, 18K guld, baguetteslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, Finland 1998, stl 19,5 mm, vikt 6,6 g, en diamant med skada på undersidan.
ENGELBERT, alliansring, 18K vitguld 7 briljantslipade diamanter 0,35 ctv enligt gravyr, ca TW(G)/VS, Stockholm 1985, stl 16,25 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K guld, briljant ca 0,30 ct, ca TW(G)/SI, 6 briljanter ca 0,24 ctv ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 5,9 g.
WIWEN NILSSON, collier, 18K guld, bergkristall, ring och stavlänk, signerad, stämplad AN Lund 1948, längd 50 cm, vikt 46,4 g. (d)
KERSTIN ÖHLIN lEIJONKLOU, ring, silver/18K guld, Östersund 1966, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, Moln, 18K guld/vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W/VS, vikt 8,5 g, för dobbar.
WIWEN NILSSON, collier, armband och örhängen, sterlingsilver ring- och stavlänk, 1947-1958, längd 49 samt vikt 49,7 g, slitna öglor, (d).
RING, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 1,70 ct, ca TCr(I), tydliga inneslutningar, stl 18,25 mm, vikt 5,3 g, mindre skador vid rondisten, nagg, tjock rondist.
RING, 18K vitguld, arbetad yta, opal, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW-W(G-H)/SI 1, briljantslipad diamant ca 0,07 ct, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 12,6 g.