Avslutad | Moderna – Lördag 13 december 2014
RING, 14K guld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 11,3 g.
HÄNGE, 18K vitguld, arbetat yta, 6 briljantslipade diamanter 0,12 ctv, ca W/VS, 3,2 x 1,4 cm, vikt 4,6 g.
HÄNGE, 18K vitguld, kors, briljantslipade diamanter 0,11 ctv, W/SI, 2 x 1,4 cm, vikt 2,9 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter 0,33 ctv, W/SI, kors, 1,3 x 1,3 x 0,8 cm, vikt 9,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, matterad yta på halva sidan, briljantslipade diamanter 0,11 ctv, ca W/SI, huggies, stift, diameter 1,4 cm, vikt 7,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv TW/VS, stjärnor, stift, vikt 5,4 g.
COASTERS, 9 ST, silver, veckad kant, Svedboms Vetlanda 1951, diameter 14 cm, vikt 635,6 g.
TH MARTINSEN, dessertbestick, 12 dessertgafflar, 5 dessertskedar, förgyllt silver, emalj, Norge 1960/70-tal, längd 16,5 cm, vikt 444,0 g.
HÄNGE, 18K vitguld, matterad yta, 7 briljantslipade diamanter 0,06 ctv, ca vikt 2,7 g.
PER BORUP, ring, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter 0,07 ctv, ca TW/VS, graverade snöflingor, stl 16,75 mm, vikt 9,3 g.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,27 ctv, ca TW/VS, stjärna, längd 40,5 cm, vikt 9,3 g.
Silver Vas
VAS, sterlingsilver, hamrad yta, oval, Svedboms Vetlanda 1982, höjd 18,5 cm, vikt 452,7 g.
Silver Vas
VAS, sterlingsilver, hamrad yta, oval, Svedboms Vetlanda 1982, höjd 13,5 cm, vikt230,1 g.