Avslutad | Moderna – Lördag 13 december 2014
156 DIAMANTER, 1,82 ct totalt, åttkantslipade, "krokodil", ca 0,005-0,02 ct/st, ca TW-TCr/VS-SI (ett fåtal med nagg).
RING, 18K guld, mossagat, Bengt Ericssons Guldsmedja, Stockholm 1953, stl 17,5 mm, vikt 9,9 g.
Pernilla Sylwan, collier, onyx, lås i sterlingsilver i form av en blomma, diameter 5 cm, längd 40 cm, Stockholm 2005.
INGRID BÄRNDAL, collier, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, läderdetaljer, längd 42 cm, Stockholm 2009, etui.
2 ALLIANSRINGAR, 18K guld/vitguld, 128 briljantslipade diamanter, ca 0,72 ctv, ca TW/VS. stl 17,00 mm, vikt 8,4 g.
RING, 18K guld/vitguld, 3 briljantslipade diamanter 0,83 ctv, ca TW/SI, Lard Andersson, Stockholm 1982, stl ca 17 mm, vikt 5,5 g.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld, krysopras, briljantslipad diamant ca 0,07 ct, W/VS, stl 16,5 mm, vikt 9 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, odlad tahitipärla, ca 10,50 mm x 13,50 mm, 28 briljantslipade diamanter, ca 0,70 ctv, ca W-TCr/VS, längd 42 cm, vikt 6,5 g.
CHOPARD, ring, Ice Cube, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca TW/VVS, refnr. 82/3789, serienr. 3047792, stl 16,75 mm, vikt 7,9 g
GEORG JENSEN, mockaskedar, 12 st, Cypress, sterlingsilver, design Tias Eckhoff, Danmark efter 1945. längd 9,5 cm, vikt 98,9 g, etui.
GOLDEN LADY, pärlcollier, odlade blågrå pärlor ca 5,5-5,7 mm, lås i sterlingsilver, längd 46 cm.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,7 g.
OLLE OHLSSON, skål, nr 111, sterling silver, klotformad, motiv i relief, hamrad yta, höjd 7 cm, signerad, vikt 153,6 g, BOK om Olle Ohlsson medföljer.
NE FROM, armring, ring, sterlingsilver, onyx, Danmark, stl ca 17,00 mm, ring går att justera, armring innermått ca 16 cm, öppningsbar, totalvikt 36,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 diamanter, 0,63 ctv, TW(G-F)/SI1, briljantslipad diamant 0,33 ct, TW(G)/SI1, HRD cert 14017158019, briljantslipad diamant 0,30 ct, TW(F)/SI1, GIA cert 1166321253, vikt 2,1 g, stift,
DIAMANT, kuddslipad, 1,03, ct, W(H)/VS2, HRD minireport, 14034407001, plomberad.
LANTZ, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,37 ct, ca TW(G)/VS, Stockholm 2010, stl 19 mm, vikt 6,5 g.