Avslutad | Klassiska – Lördag 22 november 2014
MATSILVER, rosenholm, silver, 30 delar, 12 kaffeskedar, 6 bordsgafflar, 6 bordsknivar, 6 bordsskedar, GAB, Eskilstuna, ca 1954-1996, silvervikt ca 808 g, etui till kaffeskedarna.
Ädelstenar Safirer
BLÅ SAFIR, 3,83 ct, förseglad, oval blandslipning, IOG certifikat, 2 mindre håligheter, svagt slitna fasettkanter.
BROSCH, 18K guld, 61 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-CR/ VS, längd 6,5 cm, vikt 13,1 g.
COLLIER, 18K vitguld, diamanter ca 7,50 ctv, varav droppe 0,75 ct och en briljant ca 0,35 ct, ca TW/VS, längd 40 cm, vikt 31,5 g.
26 DIAMANTER, 4,89 ct totalt, ca 0,19 ct/st, briljantslipade, ca TW-TCr/VS-SI (en dia är Cape).
COLLIER, 18K guld, 3 rubiner, 12 briljantslipade diamanter ca 0,60 ct ca W/SI-P, längd 41 cm, vikt 9,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 vita safirer och 16 blå safirer samt 4 odlade pärlor, stift, vikt 2,2 g.
RING, 18K vitguld, b-jade, 2 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-W/P, stl 15,5 mm, vikt 3,9 g, nagg på en av diamanterna.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,75 ct, ca TCr(I)/SI2, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TCr-Cr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,6 g.
HÄNGE, 18K vitguld, "Snöflinga", 13 briljanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stor inverterad natural på en diamant, vikt 0,6 g.
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor ca 5,75 mm, lås i 18K vitguld, safir, rubiner, briljanter, längd 40 - 46 cm.
RING, 18K guld, ovalslipad blå safir ca 1,80 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 19,25 mm, vikt 4,4 g.
BROSCH, ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, smaragder, grön kavarts, gröna glasstenar och pärlor, antika,Österrike-Ungern, 4,4 x 3,3 cm, 2,1 x 1,9 cm, clips. 3 små stenar skadade.