Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 oktober 2014
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 smaragder ca 0,84 ctv, 14 briljanter ca 0,10 ctv, vikt 3,6 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld/vitguld, 2 blå safirer ca 1,69 ctv, 4 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W(H)/SI-P, vikt 3,5 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter ca 0,40 ct, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, gravyr, vikt 3 g.
COLLIER, transparant harts, 18K guld, briljantslipad diamant 0,06 ct, Benitah, längd 41 cm.
GOLDEN LADY, hänge, 18K vitguld, 2 navetteslipade blå topas och 2 peridoter, 3 briljantslipade diamanter 0,02 ctv enligt gravyr, längd 2,5 cm, 1 odlad sötvattenspärla, vikt 2,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade pärlor ca 5,8 mm, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, stift, vikt 2,1 g.
RING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,07 ct, 7 blå safirer, Engelska stämplar, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g, en safir skadad.
ARMBAND, COLLIER, förgyllt silver, granater, längd ca 18 cm, ovh 41 cm, vikt 24,3 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljanter enligt gravyr 0,35 ctv W/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,5 g.
Visa varaSmycken Ring
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 större och 4 mindre diamanter 0,34 ctv enligt gravyr ca W/VS, stl 18,25 mm, vikt 4,4 g.