Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 oktober 2014
RING, 14K guld, 3 smaragder 2,70 ctv, mindre skador på smaragderna, 10 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/SI-P, 3 skadade diamanter, stl 17,25 mm, vikt 12,8 g, svaga fattningar.
HÄNGE, 14K guld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/SI-P, hjärta, vikt 2,9 g, 1 diamant med mindre skada.
ALLIANSRING, platina, 2 baguetteslipade och 9 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, 1 briljant skadad, stl 17 mm, vikt 2,0 g.
HÄNGE, hjärta, 14K rodierat guld, 18 åttkantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/VS-SI, skadad sten, vikt 2 g.
HÄNGE, hjärta, 14K rodierat guld, 56 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W/SI, några diamanter skadade, vikt 6,0 g, svaga fattningar.
RING, 18K vitguld, blå topas, Salguero smycken, Stockholm 1995, stl 17,25 mm, vikt 4,5 g.
RING, 18K vitguld, 5 smaragder, 4 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,4 g, en briljant är P1 och har skador, sliten.
VAPENRING, 18K guld, skiktad blå agat, skadad vid kanten, stl 16 mm, Hallbergs, Stockholm, ej rund, vikt 6 g.
RING, 14K guld, 26 baguetteslipade samt 8 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca Cr-Ca/SI, stl 17,25 mm, vikt 5,3 g, svaga fattningar, en sten skadad.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,22 ct, ca TW(G)/VS, stl 16 mm, vikt 2,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,25 ctv, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 3,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter ca 0,20 ctv, ca TCr-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g.
ENGELBERT, alliansring, 18K guld, 9 briljanter ca 0,18 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 2,0 g.
HÄNGE, 14K guld, hjärta, 9 briljantslipade diamanter, ca 0,12 ctv, ca W/SI, vikt 6,9 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,15 ct, ca W(H)/VS2, stl 18,25 mm, vikt 5,4 g.
2 ST BÄGARE, sterlingsilver, hamrad yta, Atelier Borgila Stockholm 1986, höjd 5 cm, vikt 166 g, originaletui. nagg på brättet.