Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 oktober 2014
HÄNGE/BROSCH, sterlingsilver, svan, abalone snäckskal, höjd 4 cm och bredd 4 cm, vikt 10,5 g.
COLLIER, förgyllt sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, färgade rosa, längd 46 cm, vikt 5,2 g.
BROSCH, sterlingsilver, fisk, pärlemor, slipad pyrit, längd 3,5 cm, höjd 2,3 cm, vikt 6,5 g.
COLLIER, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, färgade bruna, stjärnor, längd 40 cm, vikt 13,7 g.
Smyckestillbehör Övrigt
JUVELLUPP, förstoring 30X eller 60X, led belysning, svart plast, manual, kartong.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,56 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, Örneus Guldsmedja Stockholm 1976, stl 17 mm, vikt 4,4 g.
LUKTDOSA, silver, Hovedvandsaeg, gömma i botten, Danmark 1700-tal, höjd 7 cm, vikt 21,7 g, mindre hål i locket.
ÖRHÄNGEN, 22K guld, kopia på grekiska antika örhängen, längd 3,7 cm, vikt 5,6 g, saknar snurebussar.
ÖRHÄNGEN, 22K guld, cabochon- slipade safirer, längd 4,1 cm, vikt 4 g, saknar snurrebussar.