Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 30 oktober 2014
OMEGA, "Rödtolva", fickur, 51,5 mm, Serie nr. 5541431, Boett nr. 6390897, silver, ankargång, skadad urtavla, mönster, ca 1920.
OMEGA, "Rödtolva", fickur, 51,5 mm, Cal 19 LB, Serie nr. 6282894, Boett nr. 7051350, silver, ankargång, skadad urtavla, mönster, ca 1925.
OMEGA, fickur, 49 mm, Cal 38,5L T1, Serie nr. 9664483, Boett nr. 10399353, silver, ankargång, skadad urtavla, mönster, ca 1943.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 4856688, Boett nr. 5623436, silver, ankargång, skadad urtavla, mönster, monogram, bucklor, ca 1916.
OMEGA, fickur, 49 mm, Cal 38,5L T1, Serie nr. 12646123, Ref nr. 312 1, Boett nr. 74, silver, ankargång, skadad urtavla, mönster, ca 1951.
Klocktillbehör Raymond Weil
BOX, till Raymond Weil armbandsur, mörkblå, 120 x 88 x 75 mm, ytterkartong, skadad, ca 2003.
Klocktillbehör Tissot
BOX, till Tissot armbandsur, blå med logotyp (Stockholm läns landsting), 132 x 98 x 57 mm, skadad, ca 1975.
TISSOT, Visodate, Seastar Seven, herrur, 34 mm, doublé (20 micron), automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, ca 1970, metallänk ej original.
FICKUR, 50 mm, Boett nr. 22151, silver, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, motiv, ca 1870.
FOSKA, Cigarettändare (defekt) med klocka, manuell, plexiglas, fodral i lack och gulmetall, cert, maj 1967, etui.
Klockor Emporio Armani
EMPORIO ARMANI, herrur, 39 mm, Ref nr. AR-2440, stål, quartz, mineralglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 236500, ca 2005, box, ytterkartong.
OMEGA, mormorsur, 38,5 mm, Boett nr. 3435682, silver, ankargång, skadad urtavla, urverk och urtavla ej signerade, gravyr, ca 1905, fickurskedja i gulmetall, etui (Karl Friman, Östersund).
Klockor Nivada
NIVADA, 101, Cal AS 2066, Boett nr. 91255, herrur, 36,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, dag, datum, skadad urtavla, läderband, originalspänne, ca 1973, box, ytterkartong.