Avslutad | Moderna – Lördag 11 oktober 2014
OLE LYNGGAARD, ring, 18K vitguld, Love nr 4, design Charlotte Lynggaard, 9 briljanter ca 0,18 ct ca TW/VS, stl 15,25 mm, gravyr, vikt 9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,92 ct, ca TW/VVS, stl 17,25 mm, vikt 3,3 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld/vitguld, briljant 0,22 ct, ca TW-W/VS, stl 16,25 mm, gravyr, Stockholm 1997, vikt 6,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 14 briljanter ca 0,12 ctv, ca TW-W/VS, huggies, vikt 5,5 g.
EFVA ATTLING, ring, Twosome, 18K guld/vitguld, signerad, stl 17 mm, vikt 12,7 g,originaletui, ytterask.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter, ca 0,47 ctv, ca W/VS, 2 odlade pärlor, ca 7,01-7,04 mm, längd 2,4 cm, vikt 3,5 g.
DIAMANT, prinsesslipad, 1,04 ct, ca TCr(I)/VS2, 2 mycket små nagg på rondisten.
RING, transparant orange harts, 18K guld, citrin 1,65 ct, Benitah, stl ca 16,75 mm, guldvikt 2 g.
GOLDEN LADY, ring, sterlingsilver, kula, diameter på kulan 1,5 cm, stl 18 mm, vikt 8,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter, 1,52 ctv, ca TW-W/VS, vikt 4,2 g, stift.
CLAES GIERTTA, armring 18K guld, hamrad yta, organisk form, Stockholm 1993, 6,5x5,5 cm, vikt 30,2 g, originalask. (d)
GEORG JENSEN, matkninv, silver, modell Pyramid, design Harald Nielsen 1926, längd 22,5 cm, vikt 78,3 g.
WIWEN NILSSON, uppläggningssked, silver, signerad, Lund 1954, längd 26 cm, vikt 92,8 g.
COLLIER, 18K vitguld, 106 briljantslipade diamanter, 3,41 ct, ca TW-W/VS, längd 41 cm, vikt 13,2 g.