Avslutad | Klockor – Lördag 4 oktober 2014
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Tango, Ref nr. 5380, herrur, 27,5 x 33,5 (44,5) mm, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. G3.02, ca 2004.
BREITLING, for Bentley 6,75, Chronometre, Cal 44 B (ETA 2892 A2), Verk nr. 2158476, Serie nr. 2158476, Ref nr. A4436212/Q504, Boett nr. 2206 B3, kronograf, herrur, 49 mm, stål, automatisk, safirglas, stort datum, Speedlänk, viklås, Ref nr. S3606/970A, cert, september 2007, box, ytterkartong.
IMEP. ET ROSSE, Genève, fickur, 51,5 mm, savonett, Boett nr. 56441, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1910.
FICKUR, 51,5 mm, savonett, Boett nr. 97512, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock 18K guld, gravyr, bucklor, ca 1916.
MORMORSUR, 36 mm, Boett nr. 7094, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, mönster, bucklor, ca 1880, nyckel, etui.
E. HOWARD WATCH Co. fickur, 50 mm, savonett, Serie nr. 908726, Boett nr. 101276, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, ca 1904, etui.
Klockor Elgin
ELGIN, mormorsur, 34,5 mm, savonett, Serie nr. 7226492, Boett nr. 815609, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, mönster, ca 1898.
MORMORSUR, 33 mm, Boett nr. 62 / 66, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, mönster, ca 1910, etui.
OMEGA, Genève, Cal 565, Serie nr. 27235147, Ref nr. BA 162.037, Boett nr. 162.037, herrur, 33 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1968.
Klockor Eterna
ETERNA, Q, Boett nr. 153.746.268 S, damur, 20 x 23 mm, 18K guld, quartz, safirglas, skadad urtavla, briljantkrans (41 st. TW/VS, ca 0,009 ctv), integrerad originallänk, totalvikt 46,5 gram, ca 1990.
OMEGA, Genève, Dynamic I, Cal 565, Serie nr. 34065940, Ref nr. CD 166.0039, Boett nr. 135.033 / 136.033 / 165.039 / 166.039, herrur, 41,5 x 37 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, gravyr, ca 1972, metallänk ej original.
LONGINES, herrur, 33 mm, Cal 12.68 Z, Serie nr. 8196793, Boett nr. 5411 5 / 534, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1950, metallänk ej original.
CERTINA, Blue Ribbon, Cal 25-651, Ref nr. 5810.170, herrur, 35 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, krona + axel saknas, ca 1965, metallänk ej original.
OMEGA, herrur, 34,5 mm, Cal 268, Serie nr. 19194601, Ref nr. OJ 14715, Boett nr. 14715 61, 14K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1962, metallänk ej original.
Klockor Girard-Perregaux
GIRARD-PERREGAUX, 250 TR, Testarossa Ferrari, Cal 2280, Ref nr. 8090, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, originallänk, viklås, ca 2000. Limiterad och numrerad (Nr. 835/2000).
Klockor Movado
MOVADO, Museum Watch, Serie nr. 1219501, Ref nr. 84-40-880, herrur, 32 mm, stål, quartz, safirglas, skadad urtavla, integrerad originallänk, längd 197 mm, ca 1995, etui, ytterkartong.
THE QUEEN. N. Gamse New York, U.S.A. fickur, 53,5 mm, savonett, Serie nr. 1354299, Boett nr. 247625, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, skadad boett, bucklor, motiv, innerlock i 14K guld, ca 1900, fickurskedja i gulmetall, fotogömma.
OMEGA, Constellation, Chronometer, Cal 1001, Serie nr. 29004914, Ref nr. ST 168.0042, Boett nr. 166.056 / 168.048, herrur, 36 x 34,4 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1969.
OMEGA, herrur, 35 mm, Cal 565, Serie nr. 30359825, Ref nr. ST 166.070, Boett nr. 166.070, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1969.