Avslutad | Klockor – Lördag 4 oktober 2014
OMEGA, Art Collection, designad av Paul Thalmann, Cal 1436, Serie nr. 51036465 / 53665235, PIC nr. 5710.53.01, Ref nr. YR 196.0430, Boett nr. 196.0430 / 596.0430, midsize, 32 mm, ceramic, quartz, safirglas, datum, integrerat läderband, originalspänne, ca 1989. Limiterad och numrerad (Nr. R 289/999).
Klockor Montblanc
MONTBLANC, Meisterstück, "Tachymeter", kronograf, herrur, 38 mm, Cal 4810 501 (ETA 7750), Serie nr. PL42339, Ref nr. 7016, stål, automatisk, safirglas, dag datum, glasbaksida, originallänk, viklås, cert (ej ifyllt), ca 1998, box, ytterkartong.
CARTIER, Santos, Cal , Boett nr. 296140398, herrur, 29 x 28 (41) mm, stål/guld, automatisk, safirglas (skadat), datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. DD106108, ca 1985, box.
MORMORSUR, 28 mm, Boett nr. 81684, 14K guld, cylindergång, skadad urtavla, mönster, bucklor, ca 1890.
OMEGA, damur, 17,5 mm, Cal 483, Serie nr. 18081100, Ref nr. OG 10915, Boett nr. 10915 61, 18K vitguld, manuell, safirglas, skadad urtavla, formverk, integrerad originallänk, längd 165-169 mm, totalvikt 28,3 gram, ca 1961.
BREITLING, Chrono Colt (100M/330FT), Chronometre, "Tachymetre", Cal 73, Serie nr. 745176, Ref nr. A73350, Boett nr. 5103 B5, kronograf, herrur, 38 mm, stål, quartz, safirglas, datum, Fighterlänk, viklås, Ref nr. S 3603/823 A, ca 2003.
BREITLING, Chrono Colt Ocean (100 METERS / 330 FEET), Cal 53, Serie nr. 6631, Ref nr. A53050, kronograf, herrur, 37,6 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, skadad urtavla, Fighterlänk, viklås, Ref nr. S0199/823 A, cert, maj 1999, box, ytterkartong.
LONGINES, Hour Angle Watch, designad av Charles Lindbergh, Cal L989.2, Serie nr. 57694894, Ref nr. 989.5215, Boett nr. 22212806, herrur, 38 mm, stål, automatisk, mineralglas, öppningsbar bakboett med glasad innerboett, läderband, originalspänne, ca 1995.
HEUER, Carrera, "Tachy", Cal 12, Serie nr. 293318, Ref nr. 1153 S, kronograf, herrur, 38,5 mm, stål, automatisk (microrotor), plexiglas, datum, skadad urtavla, gravyr, ca 1972, metallänk ej original.
Klockor Tudor
TUDOR, Oyster, Ref nr. 7991/0, Serie nr. 627655, Cal 2422, Boett nr. C.R.S, herrur, 34 mm, stål, manuell, plexiglas, renoverad urtavla, skadad urtavla, läderband, ca 1968.
RECORD, fickur, 51 mm, savonett, Boett nr. 659334, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, ej signerad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1920, kedja i gulmetall, etui.
FICKUR, 59,5 mm, savonett, Serie nr. 255258, Boett nr. 250.805 / 219250, kvartsrepeter, kronograf (defekt), 14K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, bucklor, ca 1900.
OMEGA, herrur, 32 x 32 mm, Cal 552, Serie nr. 24225142, Ref nr. MD 161.0025, Boett nr. 161.025, doublé (20 micron), automatisk, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, ca 1966.
Klockor Georg Jensen
GEORG JENSEN, designad av Jörgen Möller, herrur, 30 mm, Serie nr. 72868, Ref nr. 344, stål, quartz, safirglas, läderband, ca 2000.
INTERNATIONAL WATCH Co. IWC, Schaffhausen, GST, Cal 7922, Serie nr. 2731051, Ref nr. 3707-013, Boett nr. 2751278, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (skadat), dag, datum, integrerad originallänk, viklås, cert, februari 2000, box, ytterkartong.
FICKUR, 50 mm, savonett, Boett nr. 9549319 / 36, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, monogram, bucklor, ca 1925, etui (Österberg & Ekenmark, Stockholm).
DAMUR, 10 x 38,5 mm, platina, manuell, glas saknas, skadad urtavla, formverk, defekt, krona saknas, diamanter på boett och integrerad länk (151 st. enkelslipade, nagg och skador på flertal, ca TW-Tcr/P, ca 1,50 ctv), totalvikt 24,5 gram, ca 1925, etui (Flora Scandinavica).
Klockor Gruen
GRUEN, Curvex, Precision, Cal 335, Serie nr. 574608, Ref nr. 335 558, Boett nr. G994888, herrur, 23,5 x 25,5 mm, doublé, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, gravyr, ca 1945.
LONGINES, fickur, 52 mm, savonett, Serie nr. 4748616, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, monogram, ca 1927, etui (Guldsmeds A-B. Göta).