201 - 220 av 274
1...101112...14 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 4 oktober 2014

Klubbad för

OMEGA, Art Collection, designad av Paul Thalmann, Cal 1436, Serie nr. 51036465 / 53665235, PIC nr. 5710.53.01, Ref nr. YR 196.0430, Boett nr. 196.0430 / 596.0430, midsize, 32 mm, ceramic, quartz, safirglas, datum, integrerat läderband, originalspänne, ca 1989. Limiterad och numrerad (Nr. R 289/999).

Utrop: 3 200 kr

Klockor Montblanc

MONTBLANC, Meisterstück, "Tachymeter", kronograf, herrur, 38 mm, Cal 4810 501 (ETA 7750), Serie nr. PL42339, Ref nr. 7016, stål, automatisk, safirglas, dag datum, glasbaksida, originallänk, viklås, cert (ej ifyllt), ca 1998, box, ytterkartong.

6 600 kr

Utrop: 6 900 kr

CARTIER, Santos, Cal , Boett nr. 296140398, herrur, 29 x 28 (41) mm, stål/guld, automatisk, safirglas (skadat), datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. DD106108, ca 1985, box.

Utrop: 9 500 kr

MORMORSUR, 28 mm, Boett nr. 81684, 14K guld, cylindergång, skadad urtavla, mönster, bucklor, ca 1890.

Utrop: 1 100 kr

OMEGA, damur, 17,5 mm, Cal 483, Serie nr. 18081100, Ref nr. OG 10915, Boett nr. 10915 61, 18K vitguld, manuell, safirglas, skadad urtavla, formverk, integrerad originallänk, längd 165-169 mm, totalvikt 28,3 gram, ca 1961.

Utrop: 5 900 kr

BREITLING, Chrono Colt (100M/330FT), Chronometre, "Tachymetre", Cal 73, Serie nr. 745176, Ref nr. A73350, Boett nr. 5103 B5, kronograf, herrur, 38 mm, stål, quartz, safirglas, datum, Fighterlänk, viklås, Ref nr. S 3603/823 A, ca 2003.

8 600 kr

Utrop: 7 500 kr

BREITLING, Chrono Colt Ocean (100 METERS / 330 FEET), Cal 53, Serie nr. 6631, Ref nr. A53050, kronograf, herrur, 37,6 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, skadad urtavla, Fighterlänk, viklås, Ref nr. S0199/823 A, cert, maj 1999, box, ytterkartong.

Utrop: 7 500 kr

LONGINES, Hour Angle Watch, designad av Charles Lindbergh, Cal L989.2, Serie nr. 57694894, Ref nr. 989.5215, Boett nr. 22212806, herrur, 38 mm, stål, automatisk, mineralglas, öppningsbar bakboett med glasad innerboett, läderband, originalspänne, ca 1995.

6 100 kr

Utrop: 6 500 kr

HEUER, Carrera, "Tachy", Cal 12, Serie nr. 293318, Ref nr. 1153 S, kronograf, herrur, 38,5 mm, stål, automatisk (microrotor), plexiglas, datum, skadad urtavla, gravyr, ca 1972, metallänk ej original.

10 800 kr

Utrop: 7 500 kr

Klockor Tudor

TUDOR, Oyster, Ref nr. 7991/0, Serie nr. 627655, Cal 2422, Boett nr. C.R.S, herrur, 34 mm, stål, manuell, plexiglas, renoverad urtavla, skadad urtavla, läderband, ca 1968.

Utrop: 3 300 kr

RECORD, fickur, 51 mm, savonett, Boett nr. 659334, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, ej signerad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1920, kedja i gulmetall, etui.

Utrop: 3 900 kr

FICKUR, 59,5 mm, savonett, Serie nr. 255258, Boett nr. 250.805 / 219250, kvartsrepeter, kronograf (defekt), 14K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, bucklor, ca 1900.

Utrop: 9 500 kr

OMEGA, herrur, 32 x 32 mm, Cal 552, Serie nr. 24225142, Ref nr. MD 161.0025, Boett nr. 161.025, doublé (20 micron), automatisk, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, ca 1966.

Utrop: 1 000 kr

Klockor Georg Jensen

GEORG JENSEN, designad av Jörgen Möller, herrur, 30 mm, Serie nr. 72868, Ref nr. 344, stål, quartz, safirglas, läderband, ca 2000.

Utrop: 1 500 kr

INTERNATIONAL WATCH Co. IWC, Schaffhausen, GST, Cal 7922, Serie nr. 2731051, Ref nr. 3707-013, Boett nr. 2751278, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (skadat), dag, datum, integrerad originallänk, viklås, cert, februari 2000, box, ytterkartong.

Utrop: 18 000 kr

FICKUR, 50 mm, savonett, Boett nr. 9549319 / 36, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, monogram, bucklor, ca 1925, etui (Österberg & Ekenmark, Stockholm).

Utrop: 5 000 kr

DAMUR, 10 x 38,5 mm, platina, manuell, glas saknas, skadad urtavla, formverk, defekt, krona saknas, diamanter på boett och integrerad länk (151 st. enkelslipade, nagg och skador på flertal, ca TW-Tcr/P, ca 1,50 ctv), totalvikt 24,5 gram, ca 1925, etui (Flora Scandinavica).

5 800 kr

Utrop: 5 900 kr

Klockor Gruen

GRUEN, Curvex, Precision, Cal 335, Serie nr. 574608, Ref nr. 335 558, Boett nr. G994888, herrur, 23,5 x 25,5 mm, doublé, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, gravyr, ca 1945.

Utrop: 2 300 kr

LONGINES, fickur, 52 mm, savonett, Serie nr. 4748616, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, monogram, ca 1927, etui (Guldsmeds A-B. Göta).

4 100 kr

Utrop: 4 500 kr

OMEGA, fickur, 52 mm, Serie nr. 4545496, Boett nr. 5581880, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bygel saknas, skadad boett, gravyr, ca 1915.

3 100 kr

Utrop: 3 400 kr