Avslutad | Moderna – Lördag 13 september 2014
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, svarta diamanter 7,68 ctv, Tahitipärlor 11,3 - 11,5 Patrice Fabre, Frankrike, dinglar, längd ca 5,8 cm, vikt 7,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, fasetterade blå topaser, diamanter 0,40 ctv, ca TCape/P, stift, längd 3,1 cm, vikt 14,5 g.
RING, stål/ svart zirkonium, svart diamant, JFM Werken, Nederländerna, stl 17,75 mm,vikt 7,7 g. Går att skruva upp/isär så gravyren "now then always" syns.
RING, transparant harts, 18K vitguld, granat 2,36 ct, guldvikt 2,2 g, Benitah, stl 17 mm.
RING, 18K vitguld, fasetterad citrin 14,04 ct, 43 granater 0,45 ctv, 41 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW/VS, stl 15,5 mm, vikt 7,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, fasetterade ametister och ljusgrön kvarts, 6 diamanter ca 0,06 ctv, stift, längd 6,8 cm, vikt 9 g.
RING, stål/ sterlingsilver, JFM Werken, Nederländerna, stl 21 mm, vikt 11,9 g. Går att skruva upp/isär gravyren "now then always" syns.
TIFFANY & CO, armband, Toggle Bracelet, sterlingsilver, längd ca 18 cm, vikt 28,9 g, orginaletui.
CARTIER, Love Bracelet, 18K guld, brunt sidenband, briljantslipad diamant ca 0,01 ct, ca TW/VVS, längd ca 18 cm, vikt 3,4 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, baguette- samt briljantslipade diamanter ca 2,85 ctv, ca W(H)/SI-P, längd 42 cm, vikt 7,2 g, mindre skador på ett fåtal diamanter, i övrigt nagg.