Avslutad | Moderna – Lördag 13 september 2014
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,56 ctv, ca W(H)/VS, stl 18+ mm, vikt 4,7 g.
GEORG JENSEN, örhängen, Cave, sterlingsilver, stift, längd 5,3 cm, vikt 9,5 g, originaletui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,40 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g.
HÄNGE, 18K vitguld, navetteslipad rubin ca 1,20 ct, 16 briljanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, vikt 1,5 g.
WIWEN NILSSON, manschettknappar, sterlingsilver, bergkristaller, signerade, Lund 1936, vikt 12,8 g, en bergkristall med mindre skada i ena hörnet, den andra med nagg på ena fasettkanten..
Smycken Skjortknappar
WIWEN NILSSON, skjortknappar, sterlingsilver, bergkristaller, signerade, Lund, 1941, vikt 3,2 g. (d)
WIWEN NILSSON, ring, sterlingsilver, bergkristall, signerad, Lund 1945, stl 18,5-19 mm, vikt 14,7 g. bergkristall med 2 mindre nagg.(d)
ANDREOLI, örhängen, 18K vitguld, blå pärlemor, 28 blå safirer, Italien, stift/clips vikt 28,4 g, orginalpåse.
ANDREOLI, ring, 18K vitguld, kronblad av blå pärlemor, 21 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TCa-Ca/SI, blå safirer, Italien, stl 18 mm, orginalpåse.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljanter ca 0,30 ctv, ca W/VS-SI, stift, vikt 1,0 g, inga snurrebussar.
SOPHIE GYLLENHAMMAR armband, briljantslipade diamanter, 0,11 ctv, ca TW/VS-SI, längd 21 cm, vikt 1,8 g, originaletui.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant, 0,40 ct, TW(G)/SI2, HRD cert 14012743021, stl 17 mm, vikt 1,63 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant, 0,78 ct, River(E)/SI1, HRD cert 14026578005, 48 briljantslipade diamanter, ca 0,54 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 4,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant, 0,51 ct, River(E)/SI1, HRD cert, stl 17,75 mm, vikt 2,46 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 79 briljantslipade diamanter, 2,67 ctv, ca TW-W/VS, längd 18,3 cm, vikt 8,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter, ca 1,26 ctv, brungula/ca SI, vikt 2 g.