Avslutad | Moderna – Lördag 13 september 2014
ÖRHÄNGEN, huggies, 18K matterat vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, vikt 6,7 g.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, 14K guld, hjärta, vikt 3,2 g, 3-radig collier, gröna stenar, längd inklusive lås 43 cm, påse.
BJÖRN WECKSTRÖM, ring, Polyphemus, 18K guld, guldskimmer, Finland 1970-tal, stl 15,75 mm, vikt 10 g.
RING, 18K vitguld, 3 prinsesslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VVS, stl 16 mm, vikt 4,9 g, Christian Fredriksson, Stockholm 2004.
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 7,9 g, Rolf 2009 Uppsala.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-W/VVS, en diamant kan ha skadat hörn som är mycket svårt att se utan lupp, stift, vikt 2,0 g.
REY URBAN, ring, 18K vitguld, opal med mindre skada, Stockholm 1985, stl 15,75 mm, vikt 4,5 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 62 trapetsslipade diamanter ca 1,24 ctv W/VS, 3,1 x 2,3 cm, vikt 4 g, en diamant med litet nagg.
RING, 18K guld/vitguld, opal, Sengels Guldsmedja, Stockholm 1996, stl 15,25 mm, vikt 7,2 g.
GEORG JENSEN, Acorn hummergafflar, silver, designer Johan Rohde, designår 1915, längd 19,1 cm, vikt 66,8 g.
ROLF KARLSSON, collier, gummi/18K guld, briljantslipad diamant, ca 0,25 ctv, ca TW/VS, längd 44 cm, vikt 27 g, etui.
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, 4 prinsesslipade diamanter 0,28 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, 6 safirer, slitna fasettkanter, Stockholm 2006, stl 17,75 mm, vikt 8,3 g.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld, rubin, briljantslipad diamant 0,08 ct, ca TW/VVS, stl 15,75 mm, vikt 9,7 g.