Avslutad | Klassiska – Lördag 27 september 2014
HÄNGE, 18K vitguld, orange safir ca 1,10 ct, 18 briljanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, vikt 1,7 g.
ROSENHOLM, 33 delar matsilver, 11 Bordsgafflar, 7 Bordsskedar, 11 Bordsknivar (rostfria blad), 3 efterättsskedar, 1 tesked, sterlingsilver, Rosenholm, Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm, ca 50-tal, silvervikt ca 1012 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 14 briljanter ca 0,26 ctv, ca TW/VS, stift, snurrebussar saknas, vikt 0,9 g.
DIAMANT, briljantslipad, 1,00 ct, River(E)/VS1, HRD certifikat 14026620001, laserinskription på rondist.
ÖRHÄNGEN, 18K rodierat vitguld, 2 svarta briljanter ca 2,70 ctv, inneslutningar, sprickor och håligheter, stift, vikt 2,8 g.
SOCKERSKRIN, silver, Carlman Aktiebolag Hovjuvelerare, Stockholm 1917, höjd 10 cm, vikt 414,2 g.
ALLIANSRING, 18K rodierat vitguld, 5 briljanter ca 0,59 ctv, ca TW/VS, stl 18+ mm, vikt 4,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 7,5- 9,0 mm, lås 18K guld, matterat, briljantslipad diamant , ca 0,11 ct. ca LB/ skadad i kronan, längd 49 cm.
BROSCH, 18K guldsilver, 3 blå safirer, gammalslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-Cr/SI, Finland, 1900-talets första hälft, längd 6 cm, vikt 4,5 g.
KEDJA, 18K guld, ankarlänk, längd 50 cm, tillv av Jo-Anns Guld AB i Köping år 1982, vikt 49,3 g, dubbla säkerhetsåttor.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 16,75 mm, vikt 11,3 g, en diamant med mindre skada på en av kronfasetterna.
RING, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca Ca-Yellow/SI, stl ca 18 mm, vikt 21,5 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 24 briljanter ca 2,16 ctv, ca TW/SI, längd 19 cm, importstämpel, lagad, vikt 22,8 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, hjärtslipad smaragd ca 2,50 ct, 29 trapetsslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W/VS, längd 40 cm, vikt 16 g, spricka på smaragden som når ytan, och spricka på en diamant.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter, 0,35 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Golden Swan, Stockholm, stl 17 mm, vikt 4,6 g.
RING, 18K vitguld, briljant 0,45 ct, ca TW/VVS, 14 briljantslipade och 18 åttkantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS-SI, 2 skadade, stl 16 mm, Thomasson, Stockholm, vikt 7,7 g.