Avslutad | Klassiska – Lördag 27 september 2014
RING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd, 22 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca W/VS, Stockholm 1956, stl 14,25 mm, vikt 6,8 g.
HÄNGE, låghaltigt guld, rosenslipade diamanter, emalj, 3,8 x 3,1 cm, vikt 10,3 g, emaljskada.
RING, 18K vitguld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/SI-P, stl 14,5 mm, vikt 2,6 g, gravyr.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 15,75 mm, vikt 3,4 g
ÖRHÄNGEN, 18K guld, mabépärlor ca 15 mm, 32 åttkantslipade diamanter 0,48 ctv, Mandahls Eftr. Helsingborg 1966, clips, diameter 19,7 mm, vikt 18,7 g.
HÄNGE, 18K vitguld, smaragd ca 0,62 ct, 11 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca W/VS, 2 x 1,2 cm, vikt 2,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 6 mediumslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/P, clips, vikt 12,1 g.
RING, platina, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca Cr/VS, åttkantslipade diamanter ca 0,17 ctv, stl 14,5 mm +, vikt 3,5 g, en liten diamant saknas.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,42 ct, ca TCape(K-L)/VVS-VS, ThorLindquist guldsmedsverkstad Stockholm 1959, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g.
BROSCHNÅL, 18K guld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-TCr/SI, Stockholm 1908, vikt 4,2 g.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor, något barocka, 7,5 mm, lås i 18K guld med diamanter, antikt lås, längd 40,5 cm
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 18K guld, graverad dekor, antik, Stockholm 1895, 3,8 x 2,3 cm, vikt 8,1 g.
RING, 18K vitguld, smaragd 0,58 ct, ytliga repor, 2 briljanter ca 0,40 ctv, ca TW/SI-P1, stl 16,5 mm, Kaplans 1969, vikt 3,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter ca 0,42 ctv, ca TW/VS, stl 18,25 mm, Ahrenbäcks ädelstenssliperi, Göteborg, vikt 5,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljanter ca 0,27 ctv, ca W(H)/VS, stl 17,75 mm, vikt 8,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, stift, vikt 3,5 g, en diamant med nagg.
RING, 18K vitguld, smaragder, 8 briljanter ca 0,32 ctv, ca W(H)/SI, England, stl 19 mm, vikt 5,0 g.