Avslutad | Klassiska – Lördag 27 september 2014
ALLIANSRING, 18K rodierat vitguld, 5 briljanter ca 0,56 ctv, ca W-TCr/VVS-VS, stl 18+ mm, vikt 4,7 g. .
156 DIAMANTER, 1,82 ct totalt, åttkantslipade, "krokodil", ca 0,005-0,02 ct/st, ca TW-TCr/VS-SI (ett fåtal med nagg).
5 DIAMANTER, 0,49 ct totalt, briljantslipade, 4 x 0,10 och 1 x 0,09 ct/st, TW-W/VS.
ARMRING, B-jade, 14K vitguld, öppnas med låsskruv, tjocklek 7,4 mm, inre omkrets 16 cm, vikt 25,7 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld/vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W(H)/VS, Stockholm 1997, stl 17,25 mm, vikt 7,1 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljanter 0,50 ctv (enl gravyr), ca TW/SI2 (en dia P1), stl 17 mm, vikt 4,8 g. .
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,63 ct, ca TW/SI2, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/SI, stl 16,5 mm, vikt 4,7 g.
RING, 18K vitguld prinsesslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW/VS, 8 prinsesslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 4,2 g, gravyr.
Visa varaSmycken Hänge
HÄNGE, 18K vitguld, rubin 1,00 ct, IGI mini report 1L131483, 14 briljanter ca 0,14 ctv, ca TW/VS, vikt 1,4 g, lagad.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 14 briljantslipade diamanter, ca 0,42 ctv, ca TW/VS, vikt 3,5 g, huggies.
TENNISARMBAND, 18K guld, 59 briljantslipade diamanter, ca 1,22 ctv, ca TW/VS, längd 18,5 cm, vikt 10,8 g.
KEDJA, 18K rodierat guld, Venezia, 1,7 mm tjock, längd 56 cm, UnoAerre, Italien, vikt 12,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,42 ct, ca Tcr(I)/VS2, stl 16,75 mm, Göteborg, vikt 3,4 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir ca 0,80 ct, 8 briljanter ca 0,48 ctv, ca TW/VS-SI, 1 klo nedsliten, svensktillverkad 1989, stl 17 mm, vikt 3,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, hjärtslipad diamant ca 1,56 ct, ca TW(G)/SI2, gravyr, stl 15,5 mm, vikt 5,4 g.
ALLIANSRING, platina, 7 briljantslipade diamanter 0,53 ctv enl gravyr, ca TW-W(G-H)/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 4,9 g.