Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 september 2014
RING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,1 g.
12 SAMESKEDAR, silver och förgyllt silver, Kultaseppä Oy, Åbo, Finland 1902, originaletui.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, vita, färgade rosa, rosenkvarts, rosa stenar, 2-radig, längd 60-66 cm, lås och detaljer i vitmetall.
DOSA, sterlingsilver, jägare med häst och hundar, diameter 2,7 cm, höjd 1 cm, vikt 15,9 g.
BROSCH, sterlingsilver, slipad pyrit, gröna stenar groda, höjd 3 cm och bredd 3 cm, vikt 8,0 g.
HÄNGE/KEDJA, sterlingsilver, onyx, hängets längd 4,5 cm, kedjans längd 46 cm, vikt 10,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, vita och färgade grå, ca 8 mm, kullås i sterlingsilver, längd 44 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, färgade grå, ca 4,5-9 mm, 4-radig, längd 44 cm, skjutlås i vitmetall, detaljer i vitmetall.
COLLIER, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, vit ca 5 och 6 mm, färgad gul ca 9 mm, färgad grå 11 mm, längd 38-44 cm, vikt 6,2 g.
BROSCH, sterling silver, tillv av Wiwen Nilsson AB, stämplad AN, Lund 1975 (året efter Wiwens död), ej signerad av Wiwen, motivet initialerna EN, 6,8 x 2,8 mm, vikt 8,5 g.