Avslutad | Moderna – Lördag 16 augusti 2014
WOLFGANG GESSL, ring, sterlingsilver, syntetisk spinell, 1994, stl 16,75 mm, vikt 10,1 g (d).
HEDVIG WESTERMARK, ring, 18K guld, sterlingsilver, brun briljantslipad diamant ca 0,05 ct, Stockholm 1997, stl 16,75 mm, vikt 9,4 g, repig (d).
HEDVIG WESTERMARK, ring, sterlingsilver, bergkristall, Stockholm, stl 17 mm, vikt 15,4 g (d).
HEDVIG WESTERMARK, ring, sterlingsilver, fasettslipad ametist, Stockholm 2008, stl 17,5 mm +, 25,8 g (d).
HEDVIG WESTERMARK, ring, sterlingsilver, delvis förgylld, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca W/VS, Stockholm 1996, stl 14,25 mm, vikt 6,8 g (d).
RING, sterlingsilver, delvis förgylld, Konsthantverkarna Stockholm, 1990-tal, stl 16 mm, vikt 11,9 g.
BJÖRN JÄGERSTIG, ring, 18K vitguld/ guld, briljantslipad diamant 0,08 ct, smaragd 0,20 ct, odlad pärla, Stockholm 1978, stl 16 mm, vikt 11 g (d).
ARMRING, sterlingsilver, Hultbergs silversmide, Stockholm 1985, diameter 6,6 cm, vikt 15,7 g.
ARMRING, sterlingsilver, Hultbergs silversmide, Stockholm 1991, diameter 6 cm, vikt 20,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,36 ct (enl gravyr), ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,4 g.
GLENN ROLL, örhängen, sterlingsilver, bergkristall, Stockholm 1998, stift, diameter 1,1 cm, vikt 5 g (d).