Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 15 november 2014
OMEGA, Seamaster De Ville, Cal 562, Serie nr. 22278990, Ref nr. BD 166.020, Boett nr. 166.020 SC, herrur, 34,5 mm, 14K guld, automatisk, plexiglas, datum, läderband, ca 1965.
Klockor Lemania
LEMANIA, herrur, 34,5 mm, Cal 27, Serie nr. 285790, Ref nr. 220, Boett nr. 220, stål, manuell, plexiglas, dag (tyska, defekt), datum, månad (tyska), läderband, 1950.
JAEGER-LE COULTRE, Memovox, Cal K911, Serie nr. 1961079, Ref nr. 11011, Boett nr. 1137202, reseväckarur, 45,3 x 45,3 mm, gulmetall, manuell, plexiglas, datum, alarm, ca 1968, fodral.
JAEGER-LE COULTRE, Atmos, Cal 526-5, Serie nr. 374939, bordsur, 200 x 225 x 150 mm, gulmetall/glas, drivs av temperaturskillnad, skadat fodral (sprickor, lagning vid vattenpass), cert (ej komplett), ca 1973.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (660ft=200m, SWISS-T<25, Mark IV), Chronometer, "Röd text", Ref nr. 1680, Serie nr. 2824826, Cal 1570, Verk nr. D985359, Boett nr. 1680, herrur, 40 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, Fliplocklänk (folded), viklås (1982), Ref nr. 9315-G/280, tillverkad första kvartalet 1970.
OMEGA, Speedmaster 125, "Tachymetre", Chronometer, Cal 1041, Serie nr. 36253179, Ref nr. ST 378.0801, Boett nr. 178.0002, kronograf, herrur, 42 x 52 mm, stål, automatisk, mineralglas, datum, 24-timmarsvisning, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 1225/212, ca 1973, Limiterad (men ej numrerad) upplaga i 2.000 exemplar (till Omegas 125-årsjubileum 1973).
OMEGA, Speedmaster, Professional (T Swiss Made T), "Tachymètre", Cal 321, Serie nr. 26553259, Ref nr. ST 145.012, Boett nr. 145.012-67 SP, kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, originallänk, viklås, ca 1968.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date, GMT-Master (Swiss-T<25), Chronometer, Ref nr. 16750, Serie nr. 9422550, Cal 3075, Serie nr. 1826263, Boett nr. 16750, herrur, 40 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, 24-timmarsvisning, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510H-K4/550, ca 1986, serviceetui.
OMEGA, bordsur, 110 (128) x 40 (70) mm, Cal 095, Serie nr. 1609551, Ref nr. 5559, gulmetall, elektroniskt (dynotron), datum, ca 1970.
HEUER, Panelur, 2 st. stoppur, 52 mm, 60 sek / 30 min, Cal 7700, Boett nr. 732439 / 253524, vitmetall, monterad på en platta av vitmetall, 127 x 60 mm, ca 1970.
LONGINES, kronograf, herrur, 34 mm, Cal 13 ZN, Serie nr. 6433825, Boett nr. 6433825, 18K guld, manuell, plexiglas, läderband, ca 1942.
LONGINES, Charles Lindbergh, Replica av "Hour Angle Watch", Cal L876.2 (L878.4), Serie nr. 57072042, Ref nr. 876.5238, herrur, 47 mm, stål, manuell, safirglas, öppningsbar bakboett med glasad innerboett, läderband, originalspänne, förlängningsband, cert (ej komplett), ca 1987, flygplan i trä, box, väska. Limiterad och numrerad (Nr. 0076/1000).
LONGINES, Ephemerides Solaires, Cal L.640.1 (ETA 2834-2), Ref nr. 5235-640, Boett nr. 24969044, herrur, 37 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, solfas, emaljurtavla, läderband, originalspänne, cert (ej ifyllt), ca 1989, väska, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 0268/1000).
LONGINES, Christobal C, Cal L624.2 (ETA 2892-2), Ref nr. 624.5253.4.012, Boett nr. 5253 / 0068, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, solkompass, läderband, originalspänne, flaskskepp, cert (ej ifyllt), ca 1992, box, ytterkartong (skadad). Limiterad och Numrerad (Nr. 0068/3000).
CERTINA, Chronolympic, Cal 29-064 (Valjoux 728), Ref nr. 8701.504, Boett nr. 8309378, kronograf, herrur, 40 x 44 mm, stål, manuell, plexiglas, läderband, ca 1970.
Klockor Alpina
ALPINA, herrur, 31 mm, Cal 586, Serie nr. 2653, Boett nr. 138761, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, läderband, ca 1948.
Klockor Vulcain
VULCAIN, Cricket, Cal 120, Ref nr. 303000, herrur, 33,5 mm, stål, manuell, plexiglas, alarm, läderband, ca 1950.
Klockor Ulysse Nardin
ULYSSE NARDIN, Locle Suisse, herrur, 25,5 x 26 (34,5) mm, Serie nr. 516618, Boett nr. 398597, stål (staybrite), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, läderband, ca 1950.
OMEGA, "Art Deco", herrur, 21,5 x 29,5 (36) mm, Cal T17, Serie nr. 8405190, Ref nr. CK , Boett nr. 9353496, stål (staybrite), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, formverk, går ej, stållänk, viklås, ca 1938.