Avslutad | Exklusiva – Lördag 29 november 2014
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld i kedja, platina i hänget, smaragdslipad akvamarin ca 10,00 ct, 21 briljantslipade diamanter samt 3 åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW(G)/VS-SI, 1940-tal, längd 42 cm, vikt 10,4 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,19 ct, ca Yellow/VVS, 20 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 6,3 g.
RING, 18K guld, antikslipad diamant ca 0,50 ct, svart emalj och rosenslipade diamanter, stl 15,75+ mm, vikt 3,1 g.
ARMBAND, platina, 29 medium och briljantslipade diamanter, 56 åttkantslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca TCr-Cr/VS-SI, mittstenen 0,50 ct, Juvelfabriken Stockholm 1941, längd ca 18 cm, vikt 22,8 g.
WA BOLIN, ring, platina, gammalslipad diamant ca 1,35 ct, ca TCa(K)/SI, Stockholm 1949, stl 16,75 mm, vikt 11,4 g.
SYSKONRING, platina, 2 mediumslipade diamanter ca 2,37 ct, ca TCr(I)/VVS-VS, 9 diamanter ca 0,03 ctv, Stockholm 1933, stl 18,25 mm, vikt 3,7 g.
WA BOLIN, brosch, platina, 41 åttkant och 8 briljantslipade diamanter ca 1,26 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1954, vikt 4,6 g, originaletui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,32 ct, River(E)/VVS2, GIA certifikat 8512157 medföljer, 2 trapetsslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca River-TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 5,4 g.
LAPPONIA, ring, Lagetto, 18K guld, akvamarin, design Björn Weckström, Finland 2000, stl 17,5 mm, vikt 14,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 3,01 ct, TW(G)/VS2, HRD certifikat 11006974001, 39 briljantslipade diamanter 0,39 ctv, 15,75 mm, vikt 3,3 g.
ESTRID ERICSON, collier, Etruskiska halsbandet, tenn, tillskriven Firma Svenskt Tenn, ca 1940-50 tal, längd 38 cm, vikt 91,8 g, säkerhetskedja i silver.
ESTRID ERICSON, armband, Etruskiska armbandet, tenn, tillskriven Firma Svenskt Tenn, ca 1940-50 tal, längd 18 cm, vikt 42,6 g.
CARL FREDRIK HULTBOM, armring 18K guld, emalj, 2 flodpärlor, 2 orientaliska pärlor, antikt, Stockholm 1847, 5,5x6 cm, vikt 10,8 g, en pärla skadad, emaljskador, säkerhetskedja saknas.
SET MED CHAMPAGNEVISPAR, silver, bakelit, 6 vispar, ställning, Art Deco, 1920/30-tal, svenska importstämplar, höjd 18 cm, vikt 130,4 g.
LJUSSTAKAR, 2 st snarlika, silver, Rokoko, Gg Nic Bierfreund, Augsburg 1763-1765, oidentifierad mästarstämpel, Nürnberg 1700-talets mitt, höjd ca 20 cm, total vikt 479,7 g, bucklor, lagningar, hål.
Accessoarer Övrigt
CIGARETTMUNSTYCKE, 18K guld/platina, rubiner och diamanter, Sheffield England 1911, munstycke i bakelit märkt Dunhill, längd 9,2 cm, vikt 16,6 g, liten spricka i guldet.
ÖRHÄNGEN, 14/18K guld, rosenslipade diamanter, svart emalj, antika, 1800-tal, längd 3,4 cm, vikt 8,9 g, stift, nagg.