Avslutad | Moderna – Lördag 19 juli 2014
GEORG JENSEN, ring, nr 400, sterlingsilver, delvis förgylld, 1980-tal, stl 18 mm, vikt 21,6 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW(F)/VS, längd 42 cm, vikt 3,8 g.
SIGURD PERSSON, ring, sterlingsilver, 18K detaljer, stl 17,5 mm, Stockholm 1977, Lars Munkhammar, vikt 14,4 g, (d).
SIGURD PERSSON, ring, sterlingsilver, 18K detaljer, stl 17 mm, Stockholm 1977, Lars Munkhammar, (d), vikt 12,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,40 ctv, ca TW(G)/VS, stl 18 mm, vikt 4,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K vitguld, 10 baguettslipade diamanter samt 22 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,2 g.
ARMRING, 18K vitguld, 45 briljantslipade diamanter 0,94 ctv, ca W-Cr/P, diameter 6,2 x 5,4 cm, vikt 11,6 g.
ARMRING, sterlingsilver, Torun Bülow-Hübe, för Georg Jensen, 2 odlade pärlor 5,2 mm, #296, vikt 18,3 g, originaletui.
RING, 18K guld, citrin, M.K:S Guldsmedsatelje, Stockholm ca 1961, stl 16,75+ mm, vikt 9,0 g.
TIFFANY & CO, enstensring, platina, modell Etoile, briljantslipad diamant 0,53 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VVS-VS, London, stl 16 mm, vikt 11,9 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter 0,49 ctv enligt gravyr, ca TW(G)/SI, Schalin, stl 15,75 mm, vikt 3,2 g.