Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 juli 2014
RING, silver, vit bakelit, 129 åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, stl 17,5 mm +, vikt 14,2 g.
RING, sterlingsilver, förgylld, svart rodium, fasetterad rökkvarts 8,20 ct, stl 15,5 mm, vikt 6,7 g.
ARMBAND, srelingsilver, fasetterade ametister, citriner och prasiolit, längd 18.20 cm.
MANSCHETTKNAPPAR, ett par, silver, organisk form, Bengt Hallberg Köping 1969, vikt 17,5 g.
ENSTENSRING, 14K guld, briljantslipad diamant ca 0,16 ct, ca TW(G)/VS, stl 17,75 mm, vikt 1,5 g.
CARMOSÉRING, 14K guld, blå safir ca 0,60 ct, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 17,75 mm, vikt 1,9 g, nagg på de mindre diamanterna.
HÄNGE/KEDJA, silver, hänget Kalevala och sterlingsilver, kedjan 67 cm ärtlänk, vikt 29 g.
ENSTENSRING, 18K rodierat guld, gammalslipad diamant 0,49 ct enligt gravyr, ca TW, stl 17 mm, vikt 2,1 g, skada vid rondist.
ENSTENSRING, 18K rodierat guld, briljantslipad diamant 0,19 ct ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,8 g.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,13 ct W/VS, stl 17 mm, vikt 1,7 g.