Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 juli 2014
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/SI-P, stift, vikt 0,8 g.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,50 ct, ca Greyish Yellow, tydliga inneslutningar, stl 15,25 mm, vikt 3,7 g, brott på kuletten.
ENSTENSRING, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW(G), tydliga inneslutningar, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g, diamant med mindre skada vid rondist, mycket slitna klor.
Accessoarer Pennor
PILOT, Justus 95, reservoarpenna, svart, förgyllda detaljer, stift i 14K guld, originaletui, ytterkartong.
CARMOSÉRING, 14K rodierat guld, blå safir, 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-Cr /SI, stl 19,75 mm, vikt 2,6 g, safir med slitna fasettkanter.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,18 ct (enl gravyr), ca W/SI, slitna klor, stl 17,75 mm, vikt 2,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljanter 0,24 ctv (enl gravyr), ca TW/VS, stl 18 mm, tillv i Göteborg år 1975, vikt 2,8 g.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca TCa(L)/P, stl 18,5 mm, vikt 2,0 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,12 ct, ca TW(G)/VS, längd 42 cm, vikt 4,5 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, smaragd ca 2,00 ct, inneslutningar som når ytan, nagg på rondist, 20 briljanter ca 0,24 ctv, ca TCr-Cr/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,8 g.