Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 juni 2014
ENSTENSRING, 14K guld, gammalslipad diamant ca 1,80 ct, ca TCape/ P3, stl 16,65 mm +, vikt 3,5 g, skador på rondisten, nedslitna klor.
ÖRHÄNGEN, 14K guld/sterlingsilver, fornnordisk stil, höjd 4,8 cm, vikt 6,9 g, krokar.
SYSKONRING, 18K rodierat guld, blå safir, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca W/VS, Frankrike, stl 16,25 mm, vikt 2,3 g
BROSCH, silver/18K guld, smaragd ca 1,00 ct med spricka, 18 rosenslipade diamanter, vikt 6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,25 ct, ca TCr(I)/SI, stl 15,5 mm, vikt 2,6 g.
ÖRHÄNGE, 18K vitguld, 4 prinsesslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/VS, stift, vikt 0,8 g.
ÖRHÄNGE, 18K vitguld, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/SI, stift, vikt 1,6 g.
ARMBAND, 18K guld, ankarlänk, droppslipad blå topas, längd 18 cm, vikt 6,2 g, 2 nagg på topas.
ESPRIT, collier och armband, sterlingsilver, delvis matterade länkar, längd 44 cm och 18,5 cm, vikt totalt 101,3 g.
HÄNGE/KEDJA, sterlingsilver, pansarlänk, längd ca 48,5 cm, hängets längd 2,3 cm, vikt totalt 5,7 g.